Japonya ilk V-22 Osprey’i teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri (JGSDF), Bell Boeing’ten ilk V-22 Osprey Tiltrotorunu teslim aldı. Japonya, V-22’nin ABD Ordusu dışındaki ilk operatörü oldu.

ABD hükümeti, ilk Bell Boeing V-22 Osprey Tiltrotorunu 10 Temmuz 2020 tarihinde Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri’ne teslim etti. Camp Kisarazu Askeri Hava Üssü’ne intikal eden ilk Japon V-22 Osprey Tiltrotoru ile birlikte Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri, Osprey’in ABD Ordusu dışındaki ilk operatörü oldu.

STM Banner

Bell Boeing Program Direktörü Kurt Fuller, “Osprey’in ilk uluslararası işletmecisi olam Japonya’yı tebrik ediyoruz. Japon V-22’nin teslimatı, Japonya Hükümeti için devrim niteliğindeki havacılık yetenekleri için bir kilometre taşını temsil ediyor ve kalıcı dostluğumuzun bir kanıtı. Osprey, Japonya’ya, Asya Pasifik bölgesindeki geniş çaplı zorluklara cevap vermesi için muazzam bir avantaj sağlayacak.” dedi.

Japonya’ya teslim edilen V-22, Japonca’ya özgü bir iletişim sistemiyle benzersiz bir konfigürasyona sahiptir. Japonya Kara Öz Savunma Gücü (JGSDF) personeli, uçağın tesliminden önce tecrübe kazanmak için Mayıs ayından beri ABD Deniz Piyadeleri ile eğitim almaktalar.

ABD Savunma Bakanlığı şu anda V-22’nin üç versiyonunu kullanıma almış durumda. ABD Deniz Piyadeleri için MV-22, ABD Hava Kuvvetleri için CV-22 ve ABD Donanması için CMV-22. Bu uçaklar, ABD ordusunu; personel, malzeme ve teçhizatın taşınması, saldırı ve destek, uzun menzilli personel naklitesi ve muharebe arama/kurtarma dahil olmak üzere çoklu görev yetenekleriyle desteklemektedir. 500.000’den fazla uçuş saatiyle V-22, Osprey’in menzili, hızı ve çok yönlülüğü ile savaşta kanıtlanmış görev başarısından dolayı en çok talep gören konfigürasyonudur.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu