Japonya’nın yeni gemisavar füzesi görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya tarafından Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri için yerli imkanlarla geliştirilen ASM-3 Gemisavar Füze Sisteminin yeni konfigürasyonu ilk kez görüntülendi.

Japonya merkezli Mitsubishi Heavy Industries şirketi tarafından geliştirilen ASM-3 Süpersonik Gemisavar Füze Sistemi’nin yeni varyantı, geçtiğimiz günlerde ilk kez görüntülendi. Edinilen bilgiye göre yeni füze, daha büyük bir boyuta ve farklı gövde ile hava alığı tasarımına sahip. Bazı Japon kaynakları, söz konusu füzenin menzilini 400 kilometre olabileceğini belirttiler.

STM Banner

ASM-3 Projesi

ASM-3, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) envanterinde bulunan F-2 çok amaçlı avcı uçağı için tasarlanmış uzun menzilli bir süpersonik gemisavar füzesidir. Hem aktif radar arayıcı başlığa hem de genelde anti-radyasyon füzelerinde sıklıkla tercih edilen pasif radar arayıcı başlığa sahip olan ASM-3, home-on-jam diye tabir edilen karıştırma kaynağına güdüm yeteneğine sahiptir. Geliştirme faaliyetleri 2003 yılında başlayan ASM-3 füzesinden 2017 yılına kadar 15 adet atışlı test faaliyeti gerçekleştirildi. Füzenin ArGe maliyetleri ise 367 milyon ABD Doları tutarında.


Kaynak: Defence Blog

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Standart Harpoon sürekli geliştirilmiş olsa da 70’li yılların teknolojisi. Akla gelebilecek her ülke de bunun türevlerini,benzerlerini yaptı ve kullanıyor. Hakeza bizim Atmaca da böyle. Trend epeydir hipersonik füzeler. Hint-Rus yapımı Brahmos gibi. Eminim ki bizimkiler de gidişatı takip edip hazırlık
    yapıyorlar.Çok geride sayılmayız aslında ama gönül hemen olsun istiyor. Hazır konfeksiyon alımın büyük ölçülerde bitmiş olması bile sevindirici. Cumhuriyetin ilk yıllarında güzel bir söylem vardı :”Durmayalım,düşeriz” diye. Bir üst kümeye çıkmak için bu laf hala geçerli.

  2. Dilek ve Temenniden Öteyede Geçebilsek..Ama daha normal Füzemize motor yapamıyoruz Seshızından 7.8 kat hızlı hipersonik Füze Epey uzakta bu gidişle..Biz Bu tempo ile 1.lige Zor Çıkarız..alem Aynı sürede Neler Yapıyor..bizim Eğerki iddiamız olacaksa en az O ayarda süpersonik ve hipersonik füzelerimiz olmalı ..Ama daha füze motorumuz bile yok..En önemli bileşende bu..😡

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu