Singapur Aster 30 SAMP/T’yi konuşlandırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Singapur, Singapur Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Aster 30 SAMP/T Orta Menzilli Karadan Havaya Füze sisteminin konuşlandırıldığını doğruladı.

Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen, Singapur Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin (RSAF) envanterinde bılunan MBDA Aster-30 SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) orta menzilli kara tabanlı hava savunma sistemini; Ağustos 2020’den bu yana, gece/gündüz hava savunma operasyonlarında kullanılmak üzere konuşlandırıldığını belirtti.

STM Banner

Sistem ayrıca; savaş uçakları, insansız hava araçları ve hassas mühimmat gibi havadan gelen tehditlere karşı koymak için tasarlanan RSAF’ın Ada Hava Savunma Sistemi Ağı’na da entegredir. Bakan Ng, 17 Aralık 2020’de Lim Chu Kang Camp II’de Aster-30 konuşlandırma tatbikatına tanıklık etti ve burada yeni sistemin tehditleri bertaraf etmeye yardımcı olabileceğinden bahsetti.

2018 yılında teslim edilen Aster-30 SAMP/T sisteminin, önümüzdeki yirmi yıl boyunca RSAF’a hizmet vermesi beklenmektedir.

Aster-30 SAMP/T, en az 70 kilometrelik etkili menziline sahiptir. 2018’de, RSAF’ın 163. Filosu ile 30 yılı aşkın süredir hizmette bulunan eski Raytheon MIM-23B I-HAWK sisteminin yerini almak üzere RSAF’a teslim edildi.

Ada Hava Savunma Sistemi, Aster-30 SAMP/T sistemini; Çok Fonksiyonlu Radar, Gulfstream G550 Havadan Erken Uyarı Uçağı ve SPYDER-SR kısa menzilli hava savunma sisteminin de dahil olduğu diğer hava savunma unsurlarıyla entegre etmektedir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu