Japonya’dan Hipersonik Füze adımı

Roketsan-ATMACA-Banner

Mitsubishi Heavy Industries ile Japonya Savunma Bakanlığı, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri için hipersonik füze sistemleri geliştirme amaçlı ortaklık kuruyor.

Janes’in haberine göre; Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ile Japonya Savunma Bakanlığı’na bağlı Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (ATLA), Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF) için hipersonik füze sistemleri geliştirme amaçlı ortaklık kuruyor.

STM Banner

ATLA tarafından yapılan açıklamada; Hava Sistemleri Araştırma Merkezi’nin (ASRC), Hipersonik Seyir Füze (HCM) Sistemini ve programdaki bazı temel teknolojileri geliştirmek üzere MHI ile sözleşme yapıldığı belirtildi. 2019 mali yılında başlayan bu projenin araştırma aşaması, başlangıçta füzenin scramjet motorunu geliştirmeye odaklanmıştı.

MHI’nin Nagazaki’de bulunan Araştırma ve İnovasyon Merkezi’nde Mach 5 ötesi hızları simüle edebilen hipersonik rüzgâr tüneli çalışmaları sürmektedir. Ancak MHI tarafından, ATLA ile yapılacak projeler hakkında açıklama yapılmamıştı.

Yine ATLA yetkilisi yaptığı açıklamada; Hyper Velocity Gliding Projectile (HVGP) olarak adlandırılan başka bir projede, ATLA Ortak Sistem Geliştirme Bölümü’nün (JSDD) araştırma faaliyetini başlatmak için MHI ile sözleşme yaptığını açıkladı. Projeyle ilgili herhangi bir ayrıntıya ise yer verilmedi. JSDD, 2018 mali yılında HVGP için teknoloji araştırmalarına başlamıştı.

2018 Yılına Ait Temsili Görüntü

HVGP’nin, 2026’dan itibaren Japonya Öz Savunma Kuvvetleri envanterine girmesi planlanmaktadır. 2030’ların başında ise daha farklı ve geliştirilmiş bir versiyonun tanıtılması beklenmekte. Hipersonik Seyir Füzesinin teknoloji geliştirmesinin ise, 2025’e kadar devam etmesinin planlandığı, ancak şu anda JSDF’ye dahil edileceğinin varsayılmadığını gelen açıklamalarda yer almaktadır.

Önerilen İçerik: TÜBİTAK-SAGE Müdürü Okumuş’tan Hipersonik Füze açıklaması


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu