KAI LAH’e silah entegrasyonu başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI) şirketi, Hafif Silahlı Helikopter (LAH) platformuna yönelik olarak silah entegrasyon faaliyetlerine başladı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore merkezli KAI şirketi, Hafif Silahlı Helikopter platformuna yönelik olarak silah entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor. Şirket, helikoptere Hanwha üretimi TAipers Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi ile S&T üretimi 20 milimetrelik otomatik top entegrasyonu gerçekleştirdi. Helikoptere entegre edilen silah sistemlerinin, atışlı testlerde de başarıya ulaşılması durumunda kalifiye olması amaçlanıyor.

STM Banner

KAI tarafından geliştirilen LAH, esasen Airbus tarafından geliştirilen H155B1 platformuna dayanıyor. KAI, bu helikopterin hem askeri hem de sivil versiyonunu geliştiriyor. Askeri versiyon olan LAH, 20 milimetrelik top ile dört adede kadar ATGM silah yüklerine ilave olarak personel de taşıyabilecek.

Haziran 2015 yılında geliştirme faaliyetleri başlayan LAH’ın, temel tasarımı ve kritik tasarımı sırasıyla Ağustos 2016 ve Kasım 2017 tarihlerinde tamamlandı. Ardından, Aralık 2018’de prototip gösterimi gerçekleştirildi ve Ocak 2019’dan itibaren yer testleri ile uçuş testlerine başlanıldı. Güney Kore Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan 500MD ve AH-1S gibi taarruz helikopterlerinin yerini alması planlanan LAH’in, 2022 yılında üretime hazır hale geleceği öngörülüyor.

Light Armed Helicopter-2

LAH; 131 knots azami hıza, 4.9 ton azami kalkış ağırlığına, 2 adet 1032 shp gücünde motora, 14.3 metre uzunluğa, 4.3 metre yüksekliğe ve 3.9 metre genişliğe sahip. LAH, kaska monteli nişangah sistemi gibi bir dizi gelişmiş aviyoniğe de sahip.

Önerilen İçerik: MotorSich’ten Ukrayna MİLGEM’i için helikopter


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu