MotorSich’ten Ukrayna MİLGEM’i için helikopter

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanlığı; Ukrayna merkezli MotorSich şirketine, Ukrayna Donanması için deniz helikopteri geliştirilmesi yönünde bir talimat verdi. Şirketi, Ukrayna MİLGEM’i için helikopter geliştirecek.

Ukrayna, Aralık 2020’de imzalanan anlaşma ile Ukrayna Donanması için Türkiye’den dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikinde bulunacak. Tedarik edilecek MİLGEM korvetlerinde gaz türbini gibi bazı yerli parçaları kullanmayı amaçlayan Ukrayna, deniz helikopteri alanında da bir adım attı.

STM Banner

Defense Express tarafından edinilen bilgiye göre; Ukrayna Savunma Bakanlığı, MİLGEM savaş gemilerinde kullanılacak helikopterin geliştirilmesi için MotorSich şirketine bir talimat verdi. MotorSich, Mi-2 helikopterine uygulayacağı derin modernizasyon ile Ukrayna Donanması’na yönelik bir çözüm ortaya koyacak.

MotorSich tarafından geliştirilecek helikopterin pallerininin, MİLGEM’in hangarına sığabilmesi için katlanır yapıda olması planlanıyor. Söz konusu helikopterin, arama ve kurtarma ile denizaltı savunma harbinde kullanılacak iki farklı konfigürasyonu olacak.

Mil Mi-2 Helikopteri, Ukrayna MİLGEM’i için helikopter

Ukrayna tarafından geliştirilecek helikopterin, ilk MİLGEM korvetinin hizmete alınacağı 2023 yılına kadar hizmete girmesi planlanıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri ise MİLGEM tipi savaş gemilerinde ABD üretimi S-70B SeaHawk helikopterini kullanıyor. S-70B SeaHawk, su üstü ve sualtı hedeflerine yönelik olarak füze ve torpido gibi mühimmat taşıma kapasitesine de sahip. Ayrıca SeaHawk, gelişmiş sensörlerle de donatılmış durumda.

Önerilen İçerik: Ukrayna MİLGEM için Zorya gaz türbininde ısrarcı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu