Kanada’dan Türkiye’ye silah ambargosu

Roketsan-ATMACA-Banner

Kanada hükümeti; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardaki rolü sebebi ile Türkiye’ye silah ambargosu kararı aldı.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Son birkaç gün içinde, Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmada Kanada teknolojisinin kullanıldığına dair bazı iddialar yapıldı. Bu iddiaları öğrendikten sonra, derhal Global Affairs Canada’yı (Kanada Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel İlişkiler Departmanı) bu iddiaları araştırması için yönlendirdim.

STM Banner

Kanada’nın güçlü ihracat kontrol rejimine uygun olarak devam eden çatışmalar nedeniyle durumu daha ayrıntılı değerlendirilmesine zaman tanımak amacıyla Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldım. Kanada, Dağlık Karabağ’da toplulukların bombardımanı ve sivil kayıplarla sonuçlanan devam eden çatışmadan endişe duymaya devam ediyor. Durumun istikrara kavuşturulması için derhal önlem alınmasını istiyoruz.”

Edinilen bilgiye göre; Türk SİHA’ları, Kanada merkezli L3Harris WESCAM tarafından geliştiriken MX-15 tipi FLIR yani görüntüleme sistemlerini kullanıyorlar. Kanada’nın bu konuda uyguladığı ambargonun, kısa vadede bir sorun yaratmayacağı ancak katı bir şekilde uygulanması durumunda orta vadede olumsuz sonuçlara yol açabileceği tahmin ediliyor. Türkiye’den de ASELSAN, uzun süredir FLIR alanında çalışmalar gerçekleştirmekte. Ayrıca, SİHA üreticileri tarafından bu yönde yerlileştirme çalışmalarının uzun süre önce başlatıldığı biliniyor.

Ayrıca, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan bazı hava araçları da Kanada üretimi motor sistemleriyle donatılmış durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Bu ambargo işinin de cılkını çıkarıyorlar. Elbet can sıkıcı ama çözüm bir türlü bulunacak. Bir de Nato ülkesi
    olacaklar. Acaba ambargo sadece haberdeki konuya mı,yoksa mesela PT6 Hürkuş motoru filan da dahil mi ?
    Bir sorum da : bu Aselflir serisi ile bu konuyu bitirdiğimizi düşünüyordum. Yoksa durum öyle değil mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu