Türk Füzesine Ukrayna’dan Al-35 motoru

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna merkezli Ivchenko Progres şirketi, Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen bir seyir füzesinde kullanılmak üzere Al-35 isimli turbojet motorun teslimatlarına hazırlanıyor.

İddiaya göre; Ukrayna merkezli Ivchenko Progres şirketi, Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen bir seyir füzesinde kullanılmak üzere turbojet motor geliştirdi. Edinilen bilgiye göre Ivchenko Progres, 12 adet Al-35 isimli turbojet motoru için üretim faaliyetlerine başladı. Motorların, Türkiye tarafından geliştirilen bir seyir füzesinde kullanılacağı iddia ediliyor.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere Ivchenko-Progress şirketinden üst düzey bir görevli tarafından geçtiğimiz dönemde yapılan açıklamada, “Türkler için AI-35 yapıyoruz. Bu bir seyir füzesi için. Şimdi bu motor için bir sözleşmemiz var.” ifadelerine yer verilmişti.

Söz konusu motorun hangi seyir füzesi için tedarik edileceği henüz bilinmiyor. Ukrayna basını, SOM-J veya GEZGİN üzerinde durmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

    1. Bencede seyir füzesi için büyük sanırım hürjette kullanılacak.aynı motor Çek yapımı Albatros eğitim ve saldırı uçaklarında başarıyla kullanılıyor .başarılı bir motor birlikte çalılışılırsa sahada geliştirilebilir bizim için bir basamak olur.Ukrayna bu motor bu işinde iyi işlere imza attı.
      I

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu