Olaylı Alman Taurus füzesinin üretimi askıya alınma yolunda

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya’nın KEPD 350 Taurus Seyir Füzesi’nin üretimi askıya alınma yolunda. Açıklamayı, MBDA Deutschland CEO’su Gottschild yaptı.

Alman Spiegel gazetesinin haberine göre; MBDA Deutschland CEO’su Thomas Gottschild, Alman federal hükümetinin savunma sanayiinde karar alma sürecini hızlandırmaması halinde uzun menzilli Taurus füzelerinin üretiminin askıya alınabileceği uyarısında bulundu.

STM Banner

Gottschild’e göre savunma sanayiinin, sipariş almadan silah üretmeye yetkisi yok. Gottschild, “Taurus örneğinde olduğu gibi üretimin kesintiye uğraması sektörümüz için bir zorluktur. Bunun nedeni, genellikle küçük ve orta ölçekli şirketler olan tedarikçilerimizin bu tür durumlarda üretimi durdurmasıdır.” dedi.

MBDA Deutschland Başkanı’na göre, yeni siparişler alabilmek için tedarikçilerin öncelikle yeniden organize olması ve özellikle de gecikmelere neden olabilecek malzemeleri temin etmeleri gerekiyor.

TAURUS Seyir Füzesi
TAURUS Seyir Füzesi

Taurus Skandalı

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda uzun menzilli seyir füzeleri, Rusya’nın stratejik askeri hedeflerini vurmak için Ukrayna için oldukça önemli. Birleşik Krallık tarafından Storm Shadow ve Fransa tarafından SCALP seyir füzeleri, Ukrayna’ya verildi. Ukrayna Ordusu, bu füzelerle özellikle Rus Donanması’na ağır kayıplar verdirdi.

Yaklaşık 600 adet Taurus seyir füzesine sahip olan Almanya ise henüz bu tarz bir sevkiyatta bulunmadı. Alman Hava Kuvvetleri’nden üst düzey subayların konuyla ilgili yaptığı çevrimiçi toplantı ise Rusya tarafından basına servis edildi. Toplantının basına servis edilmesinin ardından Almanya Şansölyesi Scholz, Taurus’un şu an için Ukranya’ya sevk edilmeceğini açıkladı.

Almanya’dan sızdırılan seyir füzesi toplantısı için açıklama


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu