Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ATAK teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretmiş olduğu 57’inci T129 ATAK Taarruz Helikopteri’nin teslimatını gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Terörle mücadelede en etkili unsurlarımızdan T129 ATAK Helikopterimizin 57’ncisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik. Teröristleri inlerine gömmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH + 41 Faz-I) ve Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (Faz-I) olmak üzere toplam 56 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim etti. Ayrıca Nisan ayında, toplam 9 adet T129 ATAK siparişi bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk helikopteri de montaj hattına alındı. Daha üstün yeteneklere sahip ATAK Faz-II’nin, bu yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyordu. Teslim edilen helikopterin hangi konfigürasyonda olduğu bilgisi henüz paylaşılmadı.

Bu yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan ATAK Faz-II’de, Faz-I’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor. ATAK Faz-II konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopter teslim edilecek.

Önerilen İçerik:

T629 Taarruz Helikopteri yüzünü gösterdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yarışa çok geç başladık,çok uyuduk.Ya dilenip duracağız ya da kendimiz yapacağız sonraa da daha iyisini yapacağız. Asırlardır,lütfen dikkat, asırlardır mali konularda iki yakamız bir araya gelmedi. Şuydu buydu politikaya giriyor ki bu sayfa bunun için değil. İnatla,sabırla hiç ara vermeden devam edeceğiz. Beka çabası da bunu dikte eder. Hürkuş düşmüş, yani? Daha dün de F-22 düştü. Başarmalıyız, başaracağız, Sabır elbet fazla yok, daha önemlisi inat ! Onlar yaparsa ben de yaparım .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu