Kazak lider Tokayev’e Otokar ARMA sunumu

Roketsan-ATMACA-Banner

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e, Otokar ARMA ile ASELSAN ürünleri tanıtıldı. Kazakistan, ARMA ile yakından ilgileniyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tokayev’in Almatı eyaletine gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yerli savunma sanayi sektöründe üretim yapan şirketlerin ürünlerinin sergilendiği bir sunum düzenlendi.

STM Banner

Bu kapsamda Tokayev’e Kazak-Türk ortak şirketi olan Kazakhstan Aselsan Engineering ile Otakar’ın ürünleri de tanıtıldı.

Tokayev, ayrıca Otokar’ın Arma zırhlı aracını da inceledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, burada, savunma sanayi sektörünün yerelleştirilmesinin önemini vurguladı.

Otokar Arma

Otokar’ın Kazakistan’daki Faaliyetleri

1 yılı aşkın bir süredir Otokar tarafından geliştirilen TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı ile ARMA 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Kazakistan’da çeşitli testlere tabi tutuluyor. Test edilen ARMA konfigürasyonu ise ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER Kulesi’ne sahip ARMA 8×8.

Ancak Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş TULPAR ve ARMA araçları da Kazakistan’da test edilmişti.

TULPAR ve ARMA 8×8 araçlarının, yakın gelecekte Kazakistan Ordusu envanterine girmesi bekleniyor. Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov tarafından Aralık 2022’de yapılan açıklamada, “Türk şirketince üretilen zırhlı araçlarla ilgili kılavuz belgeler bulunduruyoruz.

Birkaç ülke tarafından (bu zırhlı araçlar) alınmış. Bu nedenle, silahlı çatışmalarda denenmiş.” ifadelerine yer verilmişti. İsim verilmese de Kamaletdinov’un açıklamasında kast ettiği aracın ARMA olduğu tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu