Katar’ın ilk Typhoon’u test uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) için üretilen ilk Eurofighter Typhoon savaş uçağı, test uçuşlarına başladı. İlk uçakların, 2022 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

550.000 nüfuslu küçük petrol zengini ülkenin hava kuvvetleri, son yıllarda dramatik bir şekilde yeniden şekillendi ve bölgedeki en modern hava kuvvetleri arasındaki yerini aldı. 2017 yılında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğünde Katar’a yönelik uygulanan ambargonun ardından Katar’ın savunma harcamaları oldukça yüksek seviyelere ulaştı.

STM Banner

Katar Silahlı Kuvvetleri, tüm alanlarda modernizasyonunu etkili bir biçimde sürdürüyor. Modernizasyon kapsamında Katar Emiri Hava Kuvvetleri de çeşitli ülkelerden savaş uçağı tedariki gerçekleştirmiş durumda. Son dönemde QEAF; 36 adet F-15QA, 36 adet Rafale ve 24 adet Typhoon savaş uçağı siparişi verdi. Ayrıca Katar’ın, hem F-15QA hem de Rafale için ek sipariş vermesi de söz konusu.

QEAF, halihazırda Rafale savaş uçaklarını aktif olarak kullanıyor. Katarlı pilotlar, F-15QA tipi savaş uçakları ile eğitim faaliyetlerine ise devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda bir F-15QA, eğitim faaliyetleri esnasında ABD’de kırıma uğramıştı.

İngiltere’deki BAE Systems tesislerinde uçuş testlerine başlayan Eurofighter Typhoon savaş uçağının ilk kafilesinin ise 2022 yılında Katar’a teslim edilmesi planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Katar’a Özel Olarak Geliştirilen F-15’e Ebabil Adı Verildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu