Katmerciler’den Kenya’ya 118 Adet Hızır TTZA İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Katmerciler A.Ş. tarafından geliştirilen HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), Kenya’ya ihraç edildi. Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 adet zırhlı araç alım ihalesini Katmerciler kazandı.

Kenyalı kaynaklara göre Katmerciler ve Kenya arasındaki Hızır TTZA anlaşmasının bedeli ise yaklaşık olarak 70 milyon $.

STM Banner

Katmerciler’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 adet zırhlı araç alım ihalesinin şirketimiz uhdesinde kaldığı tarafımıza bildirilmiştir. İhaleye ilişkin imza, teminat mektubu ve kredilendirme ve benzeri prosedürler devam etmekte olup süreç tamamlandığında ihale bedeli netleştirilerek kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Kenya Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Zipporah Kioko’nun Katmerciler tarafından üretilen Hızır’ı satın alacakları yönündeki açıklamaları kamuoyuna yansımıştı.

Hızır’ın Kenya Yolculuğu

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, AA muhabirine yönelik yaptığı açıklamada savunma sanayisine yönelik projelerin uzun soluklu olduğunu ve Kenya’ya yönelik çalışmaların yaklaşık 2 yıldır sürdüğünü belirtti.

Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın bütün Afrika’da kabul gördüğünü dile getiren Katmerci, Afrika pazarındaki genişlemelerinin devam ettiğini söyledi.

Katmerciler Hızır 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA)
Katmerciler Hızır 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA)

Kenya’nın, zırhlı araçlarını ihraç ettikleri 3’üncü ülke olduğunu belirten Katmerci, araçların teslimatını yaklaşık 2 yılda tamamlamayı hedefledikleri dile getirdi.

Katmerci: “Takip ettiğimiz işler var. Araçlarımız Afrika’da kullanıldıkça, bilinirliği arttıkça ihracat haberleri artacaktır diye düşünüyoruz.”

HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Hızır zırhlı muharebe aracı üzerinde ASELSAN keşif ve gözetleme sistemleri kullanılarak geliştirilen ATEŞ 4×4 Zırhlı Sınır Güvenliği Aracı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre-accession Assistance – IPA) fonu ile desteklenen proje kapsamında ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti.

HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşullarında yüksek performans gösterecek şekilde optimize edilerek 9 personel kapasiteli olarak tasarlanmıştır.

Araç, yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahiptir. Komuta kontrol aracı, KBRN aracı, silah taşıyıcı araç (çeşitli silah sistemlerinin kolay entegrasyonu), ambulans aracı, sınır güvenliği aracı, keşif aracı olarak çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform araç görevini ifa edebilmekte.

Katmerciler’in İhracat Performansı

Katmerciler, 2019 yılında 16 milyon 686 bin 774 dolarlık ihracat yaparken bu rakam 2020’de 37 milyon 867 bin 970 dolara çıktı. Şirketin geçen yılki ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 127 arttı.

Devam eden anlaşma ve takip edilen ihale süreçlerinin olumlu sonuçlanmasıyla özellikle savunma sanayisinde Katmerciler’in ihracat gelirlerinin gelecek yıllarda daha da yukarı çekilmesi hedefleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HIZIR’ın ilk ihracatı Afrika’ya


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Katmerciler

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu