Kırgızistan Buk-M1 ve helikopter alımına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kırgızistan, Rusya Federasyonu’ndan Buk-M2E Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ve Mil Mi-8 tipi Genel Maksat Helikopteri alımına hazırlanıyor.

Moskova merkezli Stratejiler ve Teknolojiler Analiz Merkezi (CAST)’ne göre Moskova ve Bişkek, Buk-M2E Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ve Mil Mi-8 tipi Genel Maksat Helikopteri satışı üzerine bir süredir müzakerelerde bulunuyor. 2000 yılından beri 400’den fazla Kırgız subayı ile 700 askeri öğrenciyi eğiten Moskova yönetimi, yeni askeri alımlar aracılığıyla Kırgızistan ile olan askeri teknik iş birliğini derinleştirmeyi amaçlıyor.

STM Banner

CAST tarafından paylaşılan rapora göre Kırgızistan, 2012’den bu yana Rusya Federasyonu ile 200 milyon ABD Doları değerinde silah tedarik anlaşması imzaladı. Rusya’nın bugüne kadar Kırgızistan’a teslim ettiği savunma ürünlerinin toplam hacmi ise 126 milyon ABD Doları değerinde. Bu askeri ürünler arasında; 2 adet An-26 Nakliye Uçağı, 4 adet Mil Mi-24V Taarruz Helikopteri, 2 adet Mil Mi-8MTV ve dört adet Mil Mi-8MT Genel Maksat Helikopteri, iki adet P-18-2 Erken Uyarı Radarı (EWR), 50 adet BTR-70M Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı (TTZA)’nın modernizasyonu, modernize edilmiş S-125 “Pechora-2M” Hava Savunma Füze Sistemleri ile çeşitli tipte mühimmatlar bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hadi genel maksat helikopter açıklanabilr birşey.BUKH’ları neden alıyorlar acaba? Ne işlerine yarayacak ki? Acizane önerim,hazır fiyatlar da uygunken bol miktarda kuş yemi almalarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu