Kuveyt’in Eurofighter Typhoon’ları ortaya çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

15 Nisan 2021 tarihinde Kuveyt Hava Kuvvetleri’ne ait ilk EF-2000 Eurofighter Typhoon tipi savaş uçaklarının fotoğrafı Twitter’da paylaşıldı.

Paylaşılan fotoğrafa bakıldığında, tandem çift koltuklu 3 adet Eurofighter Typhoon’un yan yana dizildiği görülüyor. Uçakların dikey stabilizesi (arka kuyruğu) üzerinde Kuveyt bayrağı yer alıyor. Ancak Martin Baker Mk16 tipi fırlatma koltukları (Ejection Seat), henüz uçağa takılmamış gibi görünüyor ve uçakların herhangi bir seri numarası da bulunmuyor.

STM Banner

Kuveyt, Hava Kuvvetleri için 2016 yılının Nisan ayında İtalyan Finmeccanica (bugün ki Leonardo firması) ile 8,7 milyar dolarlık bir anlaşma gerçekleştirmişti. Yapılan anlaşma kapsamında Kuveyt 28 adet (6’sı çift kişilik, 22’si tek kişilik) EF-2000 Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı teslim alacak.

Covid-19 pandemisi nedeniyle teslimat takviminde gecikmeler yaşanmasına rağmen program işlemeye devam ediyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri, Eurofighter Typhoon’da öğretmen pilot olması için ilk 7 pilotunu Temmuz 2020’de İtalyan Uçuş Eğitim Merkezi’ne göndermişti.

EF-2000 Typhoon

Kuveyt için üretilecek olan 28 uçağın, şimdiye kadar üretilmiş olan en yüksek kapasiteli Eurofighter Typhoon olmaları bekleniyor. Uçaklarda hava-hava füzesi olarak; AIM-120C7 AMRAAM, Meteor ve IRIS-T, havadan karaya görevlerde ise MK-80 serisi (MK-82, MK-83 ve MK-84) genel maksat bombaları ve GBU-31 JDAM tipi akıllı bombalar kullanılacak. Uçaklar, Captor-E AESA radarı ve Sniper hedefleme podu ile donatılacak. Ayrıca uçağın, Storm Shadow tipi seyir füzesine de sertifiye olacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Kuveyt böylelikle EF-2000 Eurofighter Typhoon’un 8’inci müşterisi olmuş oldu. Uçağın diğer müşterileri ise Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Avusturya, Umman, Suudi Arabistan ve Katar.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ CEO’su KOTİL’den kritik F-35 açıklaması


Abdullah Bekci / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

    1. şimdi daha iyi anlaşılıyordur 100 f35için ödeyecek olduğumuz 10 milyar doların nekadar komik bir rakam olduğu, parça üretimi ile savunma sanayimize kazandıracağı yaklaşık 10 milyar dolar ile uçakların neredeyse bedavaya geleceği. parayı bir cebimizden çıkarıp diğerine koymuş olacaktık tabiri caizse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu