TUSAŞ CEO’su KOTİL’den kritik F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Türkiye’nin F-35 Lightning II Programından çıkarılmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

CNN Türk televizyonuna konuk olan TUSAŞ CEO’su Prof. Dr. Temel KOTİL, F-35 Programı ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. KOTİL, TUSAŞ’ın gündeminin artık Milli Muharip Uçak olduğunu açıkladı.

STM Banner

TUSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. KOTİL tarafından Türkiye’nin Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II Programından çıkarılmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Son F-35 kararı, benim de şirketimin de yükünü arttırmıştır. Bizim dönüşümüz yok. F-35 benim gündemimde o kadar yok artık, benim gündemim Milli Muharip Uçak. Kesinlikle yapılmak zorunda. Zaten yapılmak zorundaydı, şimdi biraz daha ‘karelendi, küplendi’ önemi.”

TUSAŞ ve F-35 Projesi

F-35-Orta-Gövde
TUSAŞ üretimi F-35 orta gövdesi

Uçağın en karmaşık yapısal bölümlerinden birisi olan “F-35A Orta Gövde”, ABD dışında tek kaynak olarak TUSAŞ tarafından üretilmektedir. Bunun yanısıra “F-35 A/B/C Kompozit Komponentler, F-35A Metalik Alt Gövdeler, F-35A Hava Alığı, F-35 A/B/C Hava-Yer Harici Yük Taşıyıcı-Pylon” dünyada tek veya sayılı kaynaktan birisi olarak yine TUSAŞ tarafından üretilmektedir.

JSF/F-35 Programı kapsamında faaliyet gösterilen iş paketleri ile TUSAŞ tarafından kazanılan kabiliyetlerden bazıları şu şekildedir:

  • Yüksek Hassasiyetli, Üstün Teknoloji Kompozit Komponent Üretimi,
  • Sofistike Yapılar İçin Robotik Fiber Serme,
  • Yüksek Hassasiyetli Robotik Kaplama,
  • Yüksek Seviyeli Dijital Entegrasyon,
  • Robotik İşleme, Delme, Kesme,
  • Yüksek Kalite Standartları Uygulamaları

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’dan KGK-SİHA-82 atışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu