Leonardo Alman radar devi Hensoldt hisselerini alacak

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Leonardo, Alman radar devi Hensoldt’un hisselerinin dörtte birini yaklaşık 606 milyon Euro’ya satın alacak. Böylelikle Leonardo, lider hissedar olacak.

Leonardo, Alman Hensoldt AG’nin %25,1 hissesini yaklaşık 606 milyon Euro’ya satın almak için kesin bir anlaşma yapıldığını duyurdu. İtalyan Leonardo ve Alman Hensoldt firmaları, halihazırda Eurofighter Typhoon savaş uçağı programında işbirliği yapmaktaydı.

STM Banner

Hensoldt; siber güvenlik, veri yönetimi ve robotik alanında genişleyen portföyüyle savunma ve güvenlik uygulamaları için sensör çözümleri alanında Avrupa’nın önde gelen şirketlerden biridir. Hisse alımı nedeniyle Leonardo, %80’i Almanya Federal Cumhuriyeti’ne ait olan Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) ile birlikte Hensoldt’un en büyük hissedarı konumunda olacak.

Leonardo yaptığı açıklamada; Hensoldt’a yapılan yatırımla Leonardo’nun hızla büyüyen Alman savunma pazarında, stratejik seviyede uzun vadeli varlık kuracağını belirtti. Halihazırda iki şirket, konsorsiyum modeli içinde bağımsız firmalar olarak Eurofighter Typhoon programında iş birliği de dahil olmak üzere köklü bir ilişkiye sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tunus’a teslim edilecek ANKA-S görüntülendi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu