Tunus’a teslim edilecek ANKA-S görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın ilk ihracat müşterisi olan Tunus Hava Kuvvetleri’nin ilk ANKA’sı ortaya çıktı.

TRT Haber’in yayımladığı ve TUSAŞ’ın Kahramankazan-Ankara’da bulunan tesislerinde gerçekleşen çekimde arka planda, Tunus için üretilen ilk ANKA S/İHA’nın da yer aldığı görüldü.

STM Banner

Söz konusu videoda yer alan detaylarda, “042” kuyruk numaralı ANKA-S’in üzerinde Tunus bayrağı ve Tunus Hava Kuvvetlerinin simgesinin yer aldığı görülebiliyor.

Tunus Savunma Bakanlığı, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ile ANKA-S İHA tedariki ile ilgili geçtiğimiz aylarda bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında Tunus Hava Kuvvetleri’ne, 80 milyon ABD Doları bedel ile 3 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA) ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKI) teslim edilecek.

TUSAŞ tarafından Tunus Hava Kuvvetleri için üretilen ilk ANKA-S
TUSAŞ tarafından Tunus Hava Kuvvetleri için üretilen ilk ANKA-S

TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL döneminde gerçekleşen ilk platform hava aracı ihracatının finansmanı da Türk EXIMBANK tarafından yapılacak. Görüşmeler çerçevesinde Tunus’a verilen kredi şartlarının yerine getirilmesi ve sözleşme kapsamındaki karşılıklı yükümlülüklerinin tamamlanmasıyla ihracat programı da başlamış oldu. Yaklaşık 80 milyon ABD Doları tutarındaki ihracat anlaşması sonrasında Tunuslu 52 pilot ve bakım personeline Ankara’da TUSAŞ tesislerinde gerekli eğitimler verilecek.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Aralık 2020’de yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin Tunus’a 150 milyon ABD Doları değerinde savunma ihracatı gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

TUSAŞ’ın ANKA-S İHA’ları, BMC’nin Kirpi ve Nurol Makina’nın Ejder Yalçın zırhlı araçları, KATMERCİ’lerin’nin tanker ve tank taşıyıcı gibi çeşitli araçları, ASELSAN’ın elektro-optik sistemleri Tunus güvenlik güçlerinin hizmetinde olacak.

tuni 3 haber

ANKA-S İnsansız Hava Aracı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan ANKA-S İHA30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmektedir.

Uydudan kontrol yeteneği sayesinde çok uzak mesafelerden kontrol edilebilen sistem, bu özelliği ile Türk güvenlik birimlerinin en stratejik hava araçları arasında yer almaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk savunma sanayii ihracatına Tunus damgası


Kaynak: SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu