Prof. Dr. İsmail DEMİR’den Yunanistan’a güç dengesi cevabı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Yunanistan’ın Rafale alımı sebebiyle Türkiye – Yunanistan güç dengesinin değişeceği yönündeki iddialara cevap verdi.

Türkiye’nin Savaş İHA geliştirdiğini vurgulayan Prof. Dr. İsmail DEMİR, tv100 kanalında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu güç dengesinin değiştiği (Yunanistan hk.) ile ilgili yorumlara biz sessiz kalalım. Onlar güç dengesinin değiştiğini düşünsünler. Çok arzu etmeyiz ancak gücün sahada gösterilmesi gerektiği gün, gücün kimde olduğunu görürler.”

STM Banner

AKSUNGUR ve AKINCI’nın Atış Testleri

Türkiye’nin yeni SİHA’ları AKINCI ve AKSUNGUR, geçtiğimiz günlerde başarılı bir dizi atış testi icra etmişlerdi.

İlk olarak 23.04.2021 tarihinde gerçekleştirilen testte; AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılıdğı bir faaliyet esnasında  Roketsan MAM-T Mühimmatı ile başarılı bir atış testi icra etti. Ardından AKINCI, MAM-L ve MAM-C mühimmatlarının da atışlarını gerçekleştirdi.

24.04.2021 tarihinde gerçekleştirilen testte ise TUSAŞ AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı, Sinop’ta KGK-SİHA-82 mühimmatının atışını gerçekleştirdi. AKSUNGUR tarafından atılan mühimmat, hedefini başarıyla vurdu.

Yunanistan’ın Rafale Alımı

Fransa’dan 12 adedi ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Dassault Avitaion üretimi Rafale savaş uçağı almaya hazırlanan Yunanistan, teslimata yönelik hazırlıklarına devam ediyor. Halihazırda Dassault Aviation tarafından F-3R seviyesine modernize edilen uçakların, Temmuz 2021’de Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. Uçaklar, METEOR ve SCALP-EG gibi gelişmiş füze sistemlerini de kullanma yeteceğine sahip olacak.

Açıklamanın Tamamı:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu