Letonya Savunma Heyetinden Bayraktar TB2 Ziyareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks öncülüğündeki bir heyet, Bayraktar TB2 SİHA’ların üreticisi olan Baykar Savunma’nın Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından karşılanan ve içerisinde askeri yetkililerin de bulunduğu heyet, Bayraktar TB2 SİHA ve Baykar Savunma tarafından geliştirilen CEZERİ Uçan Araba’yı inceledi. Haluk Bayraktar’ın Letonya Savunma Bakanı Pabriks’e Bayraktar TB2 SİHA maketi hediye ettiği görüldü.

STM Banner

Letonya Savunma Bakanı Pabriks ise Baykar’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşıma şu ifadelerle yanıt  verdi: “Harika bir ağırlama için teşekkür ederiz! Türk sanayisi ve Ar-Ge’si en yüksek dünya standartlarına sahip ve NATO müttefiki olarak buna çok değer veriyoruz. Hepinize başarılar diliyorum!”

“Umarım Yakında”

Savunma Bakanı Pabriks, bir Twitter kullanıcısının kendisine yönelttiği “Bayraktar TB2’nin ‘Letonya’dayım” demesini ne zaman bekleyebiliriz?” sorusuna “Umarım yakında” diyerek cevap verdi.

Rusya ile 282 kilometrelik bir sınır paylaşan Letonya, Estonya ve Litvanya ile beraber aynı zamanda bir Baltık ülkesi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlıklarını ilan eden bu ülkeler 2004 yılında Avrupa Birliği, 2005 yılında ise de NATO’ya üye oldular. Baltık Devletleri, Rusya’ya bağlı olan ancak Rusya ile kara bağlantısı olmayan Kaliningrad Bölgesi ile Rusya arasında yer almaktadır.

Rusya ile sınır komşusu olan Baltık Ülkeleri/Letonya
Rusya ile sınır komşusu olan Baltık Ülkeleri/Letonya

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın bugüne kadar Libya, Katar, Ukrayna, Azerbaycan ve Polonya’ya ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

300.000 saatten fazla uçan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 160 adet Bayraktar S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

Bayraktar TB2’lerin son alıcısı olan Polonya ile birlikte Türk SİHA’larını tedarik etmeye hazırlanan bir diğer ülke ise Macaristan. Macaristan’dan bir heyet, yakın zamanda SİHA’ları incelemek için Türkiye’ye intikal edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya 24 Adet Bayraktar TB2 için imzayı attı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Baykar

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu