Polonya 24 Adet Bayraktar TB2 için imzayı attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, iki günlük Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından düzenlenen  törende Polonya’ya 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedariki için imzalar atıldı.

Dün gece saatlerinde Ankara’ya intikal eden Duda ve Polonya heyeti, bugün öğle saatlerinde Beştepe’ye geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’yı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî törenle karşıladı. Taraflar törenin ardından birebir ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

STM Banner

Heyetler arasında görüşmelerin tamamlanmasının ardından başlayan basın toplantısı ve imza töreninde Polonya Silah Kuvvetleri’ne 24 adet Bayraktar TB2 satışına dair hazırlanan anlaşma taraflarca imzalandı. İmzaları Türkiye Cumhuriyeti adına Baykar CEO’su Haluk Bayraktar, Polonya Cumhuriyeti adına ise Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak attı.

Ayrıca yine ‘Savunma Sanayiinde Gizlilik Derecesindeki Bilgilerin Karşılıklı Olarak Korunmasına Dair Anlaşma’ da Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak ve Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR arasında imzalandı.

Polonya Bayraktar TB2 İmza Töreni
Polonya Bayraktar TB2 İmza Töreni

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak; geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bayraktar TB2 SİHA maketini paylaşarak şu ifadelerde bulunmuştu: “İyi haberler yakında geliyor… Beklemede kalın.” Böylelikle Polonya’nın Türk SİHA’larına yönelik bir süredir devam eden ilgisi resmen teyit edilmişti.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imza törenin ardından yaptığı konuşmada Polonya’ya Bayraktar TB2 SİHA ihracı ile Türkiye tarihinde ilk kez, NATO ve AB üyesi bir ülkeye insansız hava aracı ihraç edildiğini vurguladı.

Erdoğan, konuşmasında NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği Misyonu kapsamında, F-16 uçaklarımızın yakında Polonya’ya gönderileceğini de teyit etti.

“Polonya’nın, NATO’nun Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirleri kapsamında İncirlik Üssü’müze deniz karakol uçağı ve askeri misyon göndermesini memnuniyetle karşılıyoruz.”

Bayraktar TB2

Baykar Savunma’dan İlk Açıklama

Bayraktar TB2 S/İHA’ların üreticisi olan Baykar’dan yapılan ihracat açıklamasında ise “Gururluyuz! Türkiye’nin NATO ve AB üyesi bir ülkeye ilk kez gerçekleştireceği yüksek teknoloji SİHA ihracatının sözleşmesini imzaladık. Bayraktar TB2 SİHA’lar Polonya Ordusu’nun envanterinde Avrupa semalarında görev yapacak” ifadelerine yer verildi.

Satışa Dair Tüm Ayrıntılar

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Bayraktar TB2 anlaşmasının detayları ise şöyle:

  • Baykar Mobil Yer Kontrol İstasyonu (Mobil YKİ)
  • SAR radarları
  • Simülatörler
  • Yedek parça
  • Lazer Arayıcı Başlıklı mühimmatlar (Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatları)
  • Eğitim ve Lojistik
  • 24 ay garanti
  • Eğitim ve lojistik paketi

Savunma Bakanlığı açıklamasına göre Polonya’ya ihraç edilecek olan her bir kit (1 kit=6 adet Bayraktar TB2, toplamda 4 kit=24 adet) yaklaşık 67 milyon $’a tekabül ediyor. Dört kitin Polonya’ya toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 270 milyon $ olarak hesaplanıyor.

İlk parti teslimatlar ise 2022 sonunda gerçekleştirilmiş olacak. Siparişin geri kalan kısmının ise 2024 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Polonya Bayraktar TB2 SİHA Alımı

Edinilen bilgiye göre; Polonya, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik edecek. Tedarik edilecek SİHA’lar, dört adede kadar Roketsan MAM-L mühimmatı taşıyacak kapasitede olacak. Polonya Savunma Bakanı Blaszczak’a göre ilk teslimatlar, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Bayraktar TB2 SİHA tedariki hakkında açıklamalarda bulunan Polonya Savunma Bakanı Błaszczak, Türkiye’den ithal edecekleri sistemlerin kendilerini “Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da” kanıtladığını belirtti.

“Polonya ordusu daha önce hiçbir zaman böyle bir ekipmana sahip olmadı. Bu Polonya için gerçek ve caydırıcı bir silah olacak.”

Bayraktar TB2 SİHA, Polonya Bayraktar TB2

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın; Katar, Ukrayna ve Azerbaycan’a da ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

300.000 saatten fazla uçan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 160 adet Bayraktar S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

Polonya ile birlikte Türk SİHA’larını tedarik etmeye hazırlanan bir diğer ülke ise Macaristan. Macaristan’dan bir heyet, SİHA’ları incelemek için Türkiye’ye intikal edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Macaristan heyeti Türk SİHA’larını test edecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu