Türk Hava Kuvvetleri’nden üçüncü parti ANKA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri (Hv.K.K.lığı), TUSAŞ’a üçüncü parti ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişini vermeye hazırlanıyor. Böylelikle Hv.K.K.lığı, 30 adet ANKA İHA tedarik etmiş olacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer YILDIZ, ANKA İHA Projesi’nde dair önemli açıklamalarda bulundu. SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan YILDIZ, Türk Hava Kuvvetleri’nin üçüncü parti ANKA siparişini vermeye hazırlandığını açıkladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak YILDIZ tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hava Kuvvetleri’ne 10 tane ANKA-S teslim ettik. İkinci 10 adetlik teslimatın, iki tanesini gerçekleştirdik. Son iki teslimatımız, Yeni Nesil ANKA konfigürasyonundaydı. Hava Kuvvetleri’nin üçüncü parti 10 adetlik siparişinin de şu anda çalışmalarını yapıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

SavunmaSanayiST tarafından edinilen bilgiye göre; Hava Kuvvetleri’nin yeni ANKA siparişlerinin bir kısmının, AKSUNGUR İHA olma ihtimali de mevcut. Son teslimatlar ile birlikte Hv.K.K.lığı envanterine dahil edilen Yeni Nesil ANKA İHA’lar; 350 kilogram faydalı yük kapasitesine, 30 saat havada kalış süresine ve farklı bir kanat tararımına sahip.

ANKA ve AKSUNGUR RÖPORTAJI’nın Tamamı:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Havada 30 yerine 20 saat kalsa da olur. Jetler 4/5 saat civarı kalabiliyor. Ancak şu 350 kg faydalı yük miktarının çokça artırılması lazım. Gerçi böyle kılavye başında söylemek kolay ama yine de ilgili firmanın yeterli potansiyeli var bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu