Libya’da MiG-21 savaş uçağı düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na ait MiG-21 tipi savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Düşen uçağın pilotunun, hayatını kaybettiği açıklandı.

Libya Ulusal Ordusu Hava Kuvvetleri’ne ait bir MiG-21 savaş uçağı, bugün gerçekleştirilen askeri geçit töreni esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Düşen uçağın pilotunun, yüksek rütbede olduğu ve hayatını kaybettiği öğrenildi.

STM Banner

Darbeci General Hafter’in kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu, bir süredir atıl durumdaki savaş uçaklarının bakımını gerçekleştirip hizmete alıyordu. LNA Hava Kuvvetleri envanterinde, Su-24 ve MiG-29 tipi savaş uçaklarının da bulunduğu iddia ediliyor. Hatırlanacağı üzere; Rusya Federasyonu, geçtiğimiz yıl Libya’ya Su-24 ve MiG-29 sevkiyatı gerçekleştirmişti.

Üst düzey bir AFRICOM yetkilisi; şu ana kadar Libya bölgesinde Rusya Federasyonu’na ait iki adet MiG-29 tipi savaş uçağının düştüğünü ve bunlardan birinin 29 Haziran 2020’de, diğerinin ise 7 Eylül 2020 tarihinde düştüğünü bildirmişti. AFRICOM, Rusya Federasyonu’na bağlı parmiliter bir güç olan Wagner tarafından işletildiğini açıklamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/libyada-mig-29-dustugu-teyit-edildi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu