Libya’da MiG-29 düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Darbeci General Hafter’e hava desteği sağlayan ve Rus Federasyonu destekli özel askeri yüklenicilere ait olduğu iddia edilen bir MiG-29 tipi savaş uçağı, Libya’da düşürüldü.

Edinilen bilgiye göre; Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na hava desteği sağlayan bir MiG-29 (NATO kod adı – “Fulcrum”) savaş uçağı, Libya’nın Sirte şehri yakınlarında düşürüldü. Vurulan savaş uçağının pilotu, fırlatma koltuğu aracılığı ile uçaktan başarıyla ayrıldı. Pilotun, paraşütüyle yere indikten sonra LNA güçlerine ait helikopter ile kurtarıldığı öğrenildi.

Sosyal medyada, pilot tarafından çekildiği iddia edilen bir video da yayınlandı. Video da pilot, savaş uçağının teknik arıza nedeniyle düşmediğini belirtti. Videoda pilotun saf Rusça konuştuğu ve Avrupalı bir görünüme sahip olduğu dikkat çekti.

MiG-29 savaş uçağının düştüğü Sirte, uzun süredir Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kuşatılmış durumda.

Rusya Federasyonu tarafından Mayıs ayında, Libya’ya toplam 14 adet MiG-29 Fulcrum ve Sukhoi Su-24 Fencer savaş uçağı nakledilmişti. Uçaklar, Mayıs ayında Rusya’dan önce İran’ın doğusundaki Hamedan Hava Üssü’ne geldi. Uçaklar buradan Suriye’de bulunan Rus üssü Hmeymim Hava Üssü’ne intikal etti. Burada bulundukları süre boyunca, herhangi bir milliyet belirtici sembole sahip olmadıkları görüldü. Son olarak uçaklar, Rus Hava Kuvvetleri’nin eşliğinde Libya Ulusal Ordusu (LNA) tarafından kontrol edilen Libya’daki El Jufra hava üssüne intikal ettiler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu