Ukrayna Super Tucano’yla ilgileniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna; L-39 Albatros jet eğitim uçaklarını, daha modern bir platform olan Embraer üretimi EMB-314 Super Tucano uçaklarıyla değiştirebilir.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, L-39 Albatros’u gelecekteki pilot eğitimleri için yetersiz ve eski bir platform olarak görüyor. Ayrıca 60 adet L-39 Albatros uçağını envanterde tutmanın, Ukrayna savunma sanayi bütçesi üstünde gereksiz bir yük oluşturacağı düşünülüyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna Hava Kuvvetleri Super Tucano satın almaya karar verirse, uçağı hem eğitim uçağı hem de hafif saldırı uçağı olarak kullanabilir. Ancak eğer uçağın hafif saldırı görevlerini de yerine getirmesini istenilirse, uçağın daha gelişmiş bir versiyonunun satın alınması gerekecek ve bu da tedarik maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır.

Uzmanlara göre Süper Tucano, Ukrayna’nın doğu bölgelerini işgal eden ayrılıkçı güçlere karşı etkili bir silah olabilir ve Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin uçak envanterindeki mevcut boşlukları kapatmasına da yardımcı olabilir.

Ağustos 2019’da Ukrayna Hava Kuvvetleri’nden bir heyet Brezilya’yı ziyaret etti ve burada heyete Super Tucano ve yetenekleri hakkında sunum yapıldı. Ziyaret sırasında Ukrayna heyeti, Embraer temsilcileriyle de görüştü.

L-39 Albatros

Ukrayna, Mayıs 2020’de yayınlanan ‘Air Force Vision 2035’ belgesinde, belirtilmemiş sayıda 4,5 nesil çok amaçlı savaş uçağı tedarik etme niyetini belirmişti. Sınırlı bütçe nedeniyle Ukrayna’nın projeyi tamamlaması zaman alabilir. Bu nedenle Süper Tucano, Ukrayna Hava Kuvvetleri için faydalı bir geçici çözüm olabilir.

L-39 Albatros’un Çek üreticisi Aero Vodochody ise yeni L-39NG eğitim uçağıyla pazara girmeye hazırlanıyor. Senegal, L-39NG’nin ilk operatörü olacak. Senegal Hava Kuvvetleri, hafif saldırı konfigürasyonunda üretilen dört uçağın teslim edilmesini bekliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

4 Yorum

 1. Sayın Ayyıldız haberiniz iyi güzel de, burada biz acaba hangi noktadayız? Aynı motoru kullanan, anladığım kadarı ile benzer yetenekleri olan Hürkuş’umuzla mukayese etseniz. Neden ona şapur şupur da bize yarabbi şükür. Fiyat avantajımız olduğundan neredeyse eminim. Yoksa amaçları sadece
  Amerikaya yaranmak mı ? İşin elbet politik yönü de hep ağır basar. Sadece kuru rakamlar olayı açıklamayabilir. Yazılarınız öğretici ama biraz da diğer vektörleri irdeleyip yorum da yapsanız daha da
  sevindirici olacak.

 2. Hürkuş sınıfının en iyisi biz ürettik çünkü daha da iyileri yapılacak inşaallah. Dünya TÜRK ün gücünü görecek , o gün gelecek Dost Düşman herkes görecek

 3. Siteye “yerleştirilmiş”
  “Troll”,
  “mustafa özülker”, işbaşı yapmış … !!!
  Okuyuculara kolay gele … !!!. .. ;-))

 4. L-39 Albatros could be taken as a base design for Hurjet trainer aircraft, more efficient than designing a new one.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu