Lockheed Martin’den F-35 ALIS sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un bir numaralı tedarikçisi olan Lockheed Martin, F-35 ALIS ile ilgili olarak yeni bir sözleşme kazandı.

Pentagon’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, ABD Deniz Kuvvetleri için F-35 Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) için donanım ve destek ekipmanı tedarikini içeriyor. Toplam değeri 50.161.071 dolar olan sözleşme kapsamında çalışmaların, Eylül 2024’te tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

F-35 ALIS

F-35 Otonom Lojistik Bilgi Sistemin (ALIS) amacı, çeşitli kaynaklarda F-35 savaş uçaklarının harbe hazır halde kalmalarını sağlayacak, gerekli lojistik hattın ve yedek parça temininin dünya geneline yayılmış bir internet ağı ile otonom şekilde oluşturulmasını sağlamak olarak anlatılıyor. Bu süslü anlatım her ne kadar kulağa hoş gelse de esasen bu sistem uçağı tamamen ABD’ye bağımlı hale getiriyor ve ABD’nin çıkarlarına ters bir amaçla kullanılma imkanını oldukça düşürüyor.

ALIS ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. türkiyenin amerikaya hizmet eden ucan boru f 35 lere ihtiyacı yoktur başka ülkelerlede ortaklaşa savaş arac ve gerecleri üretilir dünya amerikadan ibaret değildir dünya 5 den büyüktür ne mutlu müslümanım diyene ve ahireti icinde calışana tüm askerlerimizi asker selamıyla selamlıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu