AKSUNGUR F-16’ların yükünü azaltacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA), taşıdığı mühimmatlar ile F-16 tipi savaş uçaklarının yükünü azaltacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden AKSUNGUR Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA), bir süre önce başarılı atış testleri icra etmişti. Geçtiğimiz saatlerde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından paylaşılan videoda ise AKSUNGUR’un, Roketsan tarafından geliştirilen TEBER-82 Lazer Güdüm Kiti entegre edilmiş Mark-82 mühimmatını başarıyla ateşlediği görüldü.

STM Banner

Mark serisi Genel Maksat Bombaları (Mark-81, Mark-82, Mark-83, Mark-84); Türkiye’de sadece F-16 Fighting Falcon ve F-4E Terminatör 2020 savaş uçakları tarafından kullanılıyor olup, Türk Hava Kuvvetleri’nin başlıca hava-yer mühimmatıdır. AKSUNGUR ise bu tür bir mühimmatı ateşleyen Türkiye’deki ilk insansız hava aracı oldu. Sahip olduğu iki adet turbodizel motor sayesinde oldukça ekonomik uçuş saatine sahip olan AKSUNGUR İHA, gerek F-16’lara göre çok daha ucuz işletim bedeline sahip olması gerekse terörle mücadele görevlerinde aktif rol oynayarak F-16’ların gövde ömürlerinden tasarruf edilmesini sağlayacak olması sebebiyle hayati öneme sahip.

AKSUNGUR İHA, her bir kanadında üç adet bulunan silah istasyonları vasıtası ile 750 kilogram harici yük taşıyabilecek ve bu yüklerle 25.000ft irtifada 12 saat havada kalabilecek. AKSUNGUR’un MAM-L, MAM-C, CİRİT ve L-UMTAS füzelerine ilaveten taşıyacağı TEBER-81, TEBER-82, HGK-3, KGK-82 ve Minyatür Bomba mühimmatları, halihazırda Türkiye’de sadece F-16/4 savaş uçakları tarafından taşınabiliyor. AKSUNGUR, özellikle TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ile çok yüksek menzillerden vuruş kapasitesine sahip olacak.

AKSUNGUR

AKSUNGUR; tek sortide iki adet TEBER-82, iki adet L-UMTAS ve 4 adet MAM-L mühimmatı taşıyabilecek. Bir başka mühimmat konfigürasyonunda ise AKSUNGUR, 24 adet MAM-L mühimmatı ile görev yapabilecek. Geçtiğimiz günlerde 49 saatlik rekor havada kalış süresine ulaşan AKSUNGUR İHA’nın deniz karakol konfigürasyonu da Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için hayati öneme sahip.

AKSUNGUR İHA’nin, yakın gelecekte envantere girmesi bekleniyor.

AKSUNGUR İHA Özellikleri

TEKNİK ÖZELLİKLER
Motor TipiPD-170 Çift Turbo Dizel
Motor Gücü2X170 HP (Deniz Seviyesi, ISA)
Kanat Açıklığı24 M
Azami Kalkış Ağırlığı3300 KG
Taarruz / Deniz Karakol Görevi750 KG Harici Yük ile 25 kft’te 12 Saat
Sinyal İstihbaratı Görevi150 KG Faydalı Yük ile 40 kft’te 24 Saat

Önerilen Video:


Yazar: Anıl ŞAHİN   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu