Malezya’dan MALE İHA tedariki için uluslararası ihale

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya Savunma Bakanlığı, Malezya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracı (İHA) tedariki ile ilgili olarak uluslararası bir ihale açtı.

Edinilen bilgiye göre; Malezya Savunma Bakanlığı, Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracı tedariki ile ilgili olarak uluslararası bir ihale açtı. Söz konusu ihale ile üç insansız hava aracı sisteminin (6 adet İHA) tedarikinin amaçlandığı öğrenildi.

STM Banner

Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF)’nin “Kabiliyet Planı 2055 (CAP 55)” programı kapsamında satın alınacak 6 adet İHA, 2021-25 bütçe döneminde finanse edilecek ilk parti olacak. İhalenin, 26 Kasım 2020 tarihinde kapanması planlanıyor. Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin; General Atomics MQ-9 Reaper (ABD), CAIC Wing Loong (Çin) ve TUSAŞ üretimi ANKA olmak üzere en az üç farklı İHA ile ilgilendiği biliniyor.

anka

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ANKA MALE İnsansız Hava Aracı’nın satışı ile ilgili olarak üzün süredir Malezya’da faaliyet gösteriyor. Malezya merkezli DRB-HICOM Defence Technologies Sdn Bhd (DEFTECH) şirketi ile iş birliği yapan TUSAŞ’ın, “Combat Proven” yani sahada fiilen kanıtlanmış ANKA gibi bir İHA ile ihaledeki şansının oldukça yüksek olduğu öngörülmekte.

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA-B, ANKA-S ve ANKA-I tipi İHA’lar, halihazırda; Türk Hava Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Özellikle ANKA-S, Irak bölgesinde oldukça derin bölgelerde hava harekatı gerçekleştirmiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu