Ukrayna: “Türkiye ile korvet ve hava savunma sistemi üreteceğiz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy; Ukrayna Parlamentosu’nda yaptığı konuşma esnasında, Türkiye-Ukrayna savunma ve havacılık sanayii ilişkilerine değindi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy tarafından Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan konuşmada, “Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler benzeri görülmemiş bir seviyede.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyaret düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projelerine yönelik iyi niyet beyanı imzalanmış, söz konusu niyet beyanı kapsamında Ukrayna ile Türkiye’nin; savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motorun inşası konusunda iş birliği yapmasına olanak sağlanmıştı.

Halihazırda 6 adet Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’na sahip olan Ukrayna, Türkiye’den 48 adet daha SİHA tedarik etmeyi ve bunları, Donbass bölgesindeki Rus tanklarına karşı kullanmayı amaçlıyor. Ayrıca Ukrayna, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nda da Türkiye ile ortaklık yapmayı planlıyor.

Ukrayna Bayraktar TB2

Öte yandan Ukrayna’nın, ciddi derece savaş gemisi ihtiyacı bulunuyor. Rusya Federasyonu’na karşı Karadeniz’de kendi sınırlarına müdafaa edebilecek bir savaş gemisi filosuna sahip olmayı amaçlayan Ukrayna, şu ana kadar ufak çaplı bazı devriye gemileri için girişimlerde bulundu. Ancak Ukrayna’nın, korvet ve fırkateyn tipi büyük savaş gemisi ihtiyacı halen devam ediyor. MİLGEM Projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri için dört adet ADA Sınıfı Korvet üreten, Pakistan’a dört adet MİLGEM Savaş Gemisi ihraç eden ve halihazırda projenin ikinci fazı için İ Sınıfı Fırkateyn’in üretimine devam eden Türkiye, Ukrayna için bu alanda ortaklık yapılabilecek yegâne ülke konumunda bulunuyor.

Hava savunma alanında ise iki ülkenin ciddi ihtiyaçları bulunmakta.

Önerilen İçerik: Ukrayna’ndan Türk savunma sanayiine yönelik motor açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu