Yunanistan’da gündem Mavi Vatan

Roketsan-ATMACA-Banner

27 Şubat 2019 – Çarşamba günü başlayan Mavi Vatan-2019 tatbikatı komşu ülkeler tarafından da dikkatle takip ediliyor. Toplamda 103 askeri gemi ve onlarca uçar unsurun katıldığı, 462.000 km karelik alanda icra edilen tatbikat dünya gündeminde sansasyonel etkilere neden oldu. 

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olma özelliğini taşıyan Mavi Vatan-2019 tatbikatı, aynı anda hem Ege, hem Akdeniz, hem de Karadeniz’de eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. 

STM Banner

Tatbikatın en yakın takipçisi ise komşumuz Yunanistan. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tatbikata başladığı anda Yunanistan Silahlı Kuvvetleri de alarm durumuna geçerek deniz unsurları ile Türk tatbikatını pür dikkat izlemeye koyuldu. Bu olay aynı anda Yunan basını içinde gözlemlenmekte. Yunan televizyon programcıları ve askeri uzmanlar çeşitli TV kanallarında Mavi Vatan-2019 tatbikatını değerlendiriyor. 

Ä°lgili resim

Özellikle Türkiye’nin Yunanistan’a karşı bir işgal provası yaptığını değerlendiren Yunanlar, aynı zamanda Türkiye’nin bu tatbikat ile bölge ülkelerine açıkça meydan okuduğunu ve bir gövde gösterisi yaptığını belirtiyor. Bunlara mukabil Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayii üzerine kat ettiği yolun da konuşulduğu programlarda Türkiye’nin askeri anlamda artık kendi kendine yetebilen bir ülke haline geldiğini, ürettiği silahlar ve teknolojiler sayesinde Yunanistan başta olmak üzere bölge ülkelerine karşı oldukça caydırıcı bir güce sahip olduğunun altını çizdi. 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu