Rus Donanması’ndan Tsirkon Hipersonik Füzesi ile 8 Mach hız

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov; 7 Eylül 2020 tarihinde Rusya Başkan Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği video konferansta, Kuzey Filosuna bağlı Amiral Gorshkov fırkateyninin Beyaz Deniz’den 450 km uzakta olan bir hedefe Tsirkon hipersonik füzesini başarılı bir şekilde ateşlediğini bildirdi.

Valery Gerasimov tarafından yapılan açıklamada, füzenin 450 kilometre uçtuğu ve 28 kilometre irtifaya tırmandığı açıklandı. Ayrıca Gerasimov, füzenin 8 Mach hıza kadar ulaştığını da belirtti. 8 Mach, yaklaşık olarak saniyede 2745 metre hıza tekabül ediyor.

STM Banner

Tsirkon hipersonik füzesi, Şubat 2011’de dönemin Savunma Bakan Yardımcısı Vladimir Popovkin tarafından ilk kez açıklanmıştı. Rus basınında çıkan haberlere göre, füzenin uçuş testleri ise 2015 yılında başladı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Tsirkon hipersonik füze sisteminin uçuş testlerine devam etmeyi planladığını söyledi. Rusya Genelkurmay Başkanı ayrıca devletin testleri tamamlamasının ardından, hipersonik sistemin 2020-2021 döneminde denizaltılar ve Deniz Kuvvetleri gemilerinde hizmete gireceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, daha önce karadan fırlatılabilen bir Tsirkon füzesinin de geliştirildiğinden bahsetmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu