Seri üretim ilk Su-57 Test Merkezi’nden çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Seri üretim ilk Su-57 savaş uçağı, Rusya’nın Akhtubinsk Hava Üssü’ndeki test merkezinin hangarından çıkarıldı.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın merkezi yayın organı olan Krasnaya Zvezda’nın haberine göre; seri üretim ilk Su-57 savaş uçağı, yakında ‘nihai olarak’ Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edilecek. İlk seri üretim Su-57’nin, 2019’un sonunda Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edilmesi planlanmıştı ancak teslimat arifesinde bir test uçuşu sırasında jet düştü.

STM Banner

Habarovsk Bölgesi hükümeti birkaç gün önce, Savunma Bakanlığı’nın bu yıl beş adet Su-57 jeti alacağını açıkladı. 2028 yılına kadar ise toplamda 76 adet Su-57 uçağının Rus ordusunun envanterine girmiş olması bekleniyor.

Su-57, Rus savunma sanayi şirketlerden biri olan Birleşik Uçak Şirketi (Obyedinyonnaya Aviastroitelnaya Korporatsiya – OAK) çatısı altında bulunan Suhoy’un alt kurumlarından Komsomolsk-on-Amur Havacılık (KnAAZ)’ın fabrikasında üretildi.

Uzun menzilli ve kısa menzilli muharebelerde her türlü hava hedefini yok etmek, düşmanın yer hedeflerini imha etmek ve hava savunma sistemlerini aşmak için tasarlanan bu jetin ilk uçuşu 29 Ocak 2010’da gerçekleştirilmişti.

Önerilen İçerik: Seri üretim ikinci Su-57 ilk uçuşunu gerçekleştirdi


Elif Funda / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu