Milli Muharip Uçak bloklar halinde geliştirilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SETA Vakfı tarafından düzenlenen online panel esnasında, kritik açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak Programı ve Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacına ilişkin soruyu yanıtlayan DEMİR, “Özellikle, hazır alım olarak düşünülecek bir ara çözümün gündemimizde şu an için olmadığını söyleyebilirim. Bütün çabamız, 5’inci nesil Milli Muharip Uçak’a yoğunlaşmış durumda.

STM Banner

Bu uçağın da devreye girmesinin blok anlayışı ile yapılması gibi bir yöntemi belirledik. Yani, uçağın operasyonel harekat ihtiyaçları tanımlamasında istenilen performans parametrelerinin hepsinin bir anda sağlanması yerine; belirli parametrelerinin sağlandığı, üst üste konularak ilerlendiği ve nihai performans hedefine erişildiği bir yaklaşım belirleyeceğiz. Bu anlamda da ilk prototiplerimizin belki 5’inci neslin bir altında – 4++ nesil – performans göstermesi, daha sonra ileri gitmesi gibi bir yöntemle ara boşluğun doldurmayı düşünüyoruz.

Bu arada, tabi F-16’ların çeşitli modernizasyon işlemleri devam ediyor. Kabiliyet kazandırma konusunda çalışmalar devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Önerilen İçerik:

MMU prototiplerinde kullanılacak motorlar tedarik edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Eğer ki F35 i almayacaksak ki görülen durum bizi ortak olduğumuz projeden çıkaracaklar siyasi bir karar ile her ne kadar üzerinde emeğimizin olduğu f35i envanterimizde görmek istesemde.. bizim hava-yer ağırlıklı bir uçağı tek başımıza geliştirecek olmamız zor aslında Kore Endonezya ortaklığı ile başlatılan kfx projesinde bir ortak geliştirme anlaşması imzalanırsa hem yük paylaşımı konusunda hem maliyet konusunda hemde teknoloji paylaşımı konusunda epey bir kazanım elde edilebilir teknoloji kazanımlarını tfx üzerinde de ayrıca uygulanabilir olmasıda önemli..

  2. Bakın, gücenmeyin,kızmayın : savaş uçaklarının kullanımı birinci dünya savaşı ile başlar. Yani? Yanisi 100 seneden fazla uyuduk, Hürkuşların,Demirağların hakkından bir güzel geldik. Gelmeseydik böyle olmazdık.2.Dünya savaşından arta kalanları almayalım, kendi projelerimize devam edelim diyenlere zamanın Hava Kuvvetleri Komutanının, ki vatanseverliğinden şüphe etmem, söylediği herşeyi anlatır : ” Ametikanın neredeyse bedava en modern uçaklar dururken, bu gecekondu yerli uçakları alırsak, bu millet bizi asar.” Anlaşıdı mı ? Türkün Türke propagandasından vazgeçelim. Rusya bizden çekiniyormuş, bizi kıskanıyormuş, bize hayranmış. Bunlar ağır ruhsal sorunlardır. Biz işimize bakalım. Sabır ve inatla yola devam. Yoksa 100 sene sonra da bunları konuşacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu