Milrem Robotics Type-X İKA ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Estonya merkezli Milrem Robotics şirketi tarafından geliştirilen Milrem Robotics Type-X Orta Sınıf İnsansız Kara Aracı (İKA), ilk kez görüntülendi.

Geliştirdiği insansız kara araçlarıyla tanınan Estonya merkezli Milrem Robotics, yeni orta sınıf Type-X İnsansız Savaş Aracının görüntülerini paylaştı. Çarşamba günü yayınlanan kısa klipte, mekanize birimleri desteklemek için tasarlanan Type-X RCV’ nin ilk hareketlilik testleri gösterildi. Şirket açıklamalarında, Type-X’ in en tehlikeli görevleri ve pozisyonları üstlenebileceğini ve ana muharebe tankları ile zırhlı muharebe araçlarıyla ortak hareket edebileceğini belirtti.

STM Banner

Milrem Robotics CEO’su Kuldar Väärsi, “Type-X, zırhlı muharebe araçlarıyla donatılmış bir birliğe eşit veya daha fazla ateş gücü ile taktiksel kullanım sağlayacak” dedi.

Type-X, 50mm’ye kadar topla donatılabilecek ve 30mm’ye kadar topla donatılmış versiyonu havadan atılabilecektir. C-130J ve KC-390 uçakları bir, A400M iki ve C-17 ise beş adet Type-X taşıyabilecektir.

Şirkete göre Type-X’ in 12 tonluk düşük ağırlığı ve verimli güç yönetimi, üstün bir arazi kapasitesi; 2,2 metrelik düşük yüksekliği ve arka motoru, düşük görsel ve ısı izi sağlar. Ek olarak, Type-X, geleneksel bir zırhlı muharebe aracından yaklaşık üç ila dört kat daha hafiftir ve maliyeti de önemli ölçüde daha düşüktür.

HAVELSAN’dan Otonom İnsansız Kara Aracı hamlesi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

 1. Demir-çelik konusu yüzelli sene önce hayati bir konuydu, şimdi değil. Çevre kirliliği, pislik.Hindistan ve adı lazım değil başka ülkeler için hala son derece önemli. Sen yüksek fırın yapınca o ark fırınına geçiyor. Sen uçak yapmaya çabalarken o başka daha üst bir teknolojiye geçiyor. Yani ? Yanisi o ki
  biz hala tank, uçak gemisi derken asıl devrim yukarıda yazdığınız konularda oluyor. Anlamadığım için
  de tank diyorum,çılgın proje diyorum, Almanya yeni havaalanını kıskanıyor diyorum, tank fabrikasını (!)
  sattırmam diyorum. Beton dökmeyi, hafriyat yapmayı pek seven asil milletim ! Beka konusu sadece
  ve sadece Aselsan,Havelsan,Roketsan,Bayraktar, Tusaş ve bir avuç diğer gözbebeklerimize mi kalmalı sadece ? Savunma sanayimizin başarısının burlardangeçtiği görülsün. Aselsan Dergisinin
  son sayısına girin ve iftihar edin. Ben de çoğunuz gibi fazla anlamadım birşey ama en azından iftihar
  edilecek birşey olduğunu anladım. Bu da birşeydir. Tavsiye eerim.

  1. Katmerciler ve ASELSAN’dan orta sınıf İnsansız Kara Aracı (İKA) var zaten hatta 2021 yılı sonlarında (silahlı) envantere alınacak diye biliyorum ,yani test aşamasıda bitmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu