41’inci ANKA İHA yüzünü gösterdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretimi tamamlanan 41’inci ANKA Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA), ilk kez görüntülendi.

Irak Savunma Bakanı Jumaah Enad Saadoonn, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde konuşlu bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerine, geçtiğimiz günlerde bir ziyaret düzenledi. Bakan Saadoonn, ziyaret kapsamında TUSAŞ tarafından geliştirilen ve üretilen hava araçlarını inceledi. Ziyaret esnasında, TUSAŞ tarafından üretimi tamamlanan ‘041’ seri numaralı ANKA İnsansız Hava Aracı ise ilk kez görüntülendi.

STM Banner

Söz konusu İHA’nın, 2020 yılı içerisinde üretimi tamamlanan bir uydu kontrollü ANKA-S olduğu anlaşıldı. Şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere çeşitli Türk güvenlik birimlerine ANKA ailesinin teslimatlarını başarıyla gerçekleştiren TUSAŞ, kısa süre önce Tunus’a ANKA-S ihraç etme başarısını göstermişti.

Türk güvenlik birimlerine şu ana kadar yaklaşık 30 adet ANKA teslimatı gerçekleştiren TUSAŞ, Tunus’a ise ilk etapta 3 adet ANKA-S İHA teslimatı gerçekleştirecek. Uydudan kontrol yeteneği sayesinde uzun menzilden kontrol edilebilen ANKA-S, özellikle Irak’ın Kuzeyi ve Suriye bölgelerinde gerçekleştirdiği harekatlarla kendinden söz ettiriyor.

‘Combat Proven’ yani sahada kanıtlanmış bir sistem olarak öne çıkan ANKA-S, Roketsan üretimi 4 adet MAM-L Mühimmatı ile de teçhiz edilebiliyor. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) ise ANKA İHA’lar için geliştirmiş olduğu PD-170 Turbodizel İHA motorlarının teslimat faaliyetlerine, halihazırda devam etmekte.

Önerilen İçerik:

T129 ATAK FAZ-II ve Polis ATAK’ı görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Jet motorlu Sihalarda yapılsın,Ama bunlar sadece gerçek dost ülke olan Azerbaycan ve Pakistan a satılsın.Pervane motorlu siha ve ihalar ticari olarak satılabilir.hatta Ege güneydoğu ve Akdeniz’e anajetüssü statüsünde iha Siha üsleri oluşturulsun.tasarım ve üretim hızlandırılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu