Mısır Parlamento’sundan Libya’ya müdahale kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Parlamentosu, gizli bir oturumda yapılan oylama ile Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından Libya’ya askeri güç gönderilmesini içeren kararı onayladı.

Mısır medyasının son dakika olarak servis ettiği habere göre Mısır Parlamentosu, bugün gerçekleştirdiği gizli bir oturumda Libya’ya asker gönderme kararı onayladı. Geçtiğimiz günlerde Mısır Savunma Bakanlığı ve Sisi’nin danışmanları tarafından parlamentoya sunulan tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

STM Banner

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, geçtiğimiz günlerde Libya’daki liman kenti Sirte’yi ‘kırmızı çizgi’ ilan etmiş ve buraya düzenlenecek bir operasyonu Mısır’ın ulusal güvenliğine tehdit olarak görüleceğini söylemişti.

Önce Hafter’in kontrolündeki Tobruk merkezli meclis Mısır’a askeri müdahale çağrısında bulunmuş, ardından Hafter destekçisi 14 kabile lideri Kahire’de Sisi ile bir araya gelerek, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin ülkeye müdahale etmesini istemişti.

Parlamento temsilcisi Seyid Şerif, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye Mısır askerini Libya’ya gönderme yetkisi verilmesi yönünde bir karar almak üzere parlamento tarafından “gizli bir oturum” gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

SİSİ, TRUMP’LA GÖRÜŞTÜ

Reuters’ın aktardığı haberde, ABD Başkanı Donald Trump ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin telefonda görüştüğü ifade edildi. Görüşmede iki liderin, Libya’da ateşkesi sürdürmek için anlaştığı aktarıldı.


Kaynak: Habertürk

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Ben de hemen Habeşistan’a Hisar O ve Hawk bataryaları yolluyorum. Elbet Koral sistemlerini de.Rönesans Barajının korunması için. Aslında gerek yok ama gıcıklık bu ya. Arada Sudan mı var ? Zaten herşeyin arasında birşeyler olur. Bir sersemlik yaparlarsa bunlar, bir askerime birşey olursa denizaltılara kesin emrimdir, Pearl Harbour , yapacağımızın yanında gazoz kalır. Başta Mistral’ler ve Fremm’ler olmak üzere hepsini batıracağız. Geçitkale’den uçak kaldırıp, havada ikmalle herbirine de birkaç SOM-B elbet.Seni çöl bedevisi seni. Ayranın yok içmeye, Mistral’le çıkarsın denize. Bak bakalım el mi yaman,yoksa bey mi?

  2. Valla bizimkiler Mısır birliklerini vurmalı,yapılana katıyla cevap vermeli!uçaksa uçak gemiyse gemi vurulmalı ki buraya kadar gelemeyeceklerini anlamalılar.kıbrısa bir batarya S-400 mutlaka konuşlandırılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu