Mısır’dan Bir Savaş Uçağı Siparişi Daha: Eurofighter Typhoon

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır, İtalya’dan Eurofighter Typhoon alımı için müzakereler yürütüyor. Anlaşmada son aşamaya gelindiği kaydediliyor.

İtalyan il Fatto Quotidiano gazetesinin İtalyan hükümeti kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi, 3 milyar dolara 24 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı alımının onaylanması için İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin teyidini bekliyor.

STM Banner

Savaş uçağı satışı, 10-12 milyar dolarlık çok daha büyük bir silah satış anlaşmasının bir parçası olarak belirtiliyor. Silah satış paketinin içerisinde savaş gemileri, savaş ve eğitim uçaklarıyla birlikte askeri bir uydunun da yer alması bekleniyor.

Typhoon FGR4 Savaş Uçağı
Typhoon FGR4 Savaş Uçağı

Eğer başarılı bir şekilde tamamlanırsa bu anlaşma, Mısır’ın yakın tarihinde imza attığı en büyük silah alım anlaşması olacak. Aynı zamanda İtalya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaptığı en büyük silah satışlarından birisi de olacak.

Typhoon’lara ek olarak Mısır’ın 4 adet FREMM firkateyni, 20 adet devriye botu, 20 adet M-346 jet eğitim ve taarruz uçağı ile birlikte bir gözlem uydusu tedarik edileceği tahmin ediliyor.

Olası bir sözleşmeden en fazla payı alacak olan İtalyan savunma sanayii firması ise Leonardo olacak. Leonardo’nun %60’lık bir paya sahip olması bekleniyor.

Mısır Hava Kuvvetlerinin olası anlaşmayla birlikte envanteri daha da çeşitlenecek. Ancak bunun çok büyük lojistik sorunlara yol açacağı ise şüphesiz bir gerçek.

Mısır Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan/siparişi verilen savaş uçakları:

  • 44 adet MiG-29
  • 26 adet siparişi verilmiş Su-35
  • 81 adet Mirage 5
  • 19 adet Mirage-2000
  • 24 adet Rafale+30 adet ek sipariş
  • 218 adet F-16
  • Ve olası 24 adetlik Eurofighter Typhoon anlaşması

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır’ın Su-35 Uçakları Hala Teslim Edilmedi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Il Fatto Quotidiano

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu