Türkiye’den Tunus’a dev savunma ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Tunus’a 150 milyon ABD Doları değerinde savunma ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Tunus ile Savunma Sanayii İşbirliği Toplantımızı videokonferans yoluyla gerçekleştirdik. Savunma sanayiimiz yılın son günlerinde Tunus’a önemli ihracatlar gerçekleştirdi. Başkanlığımız koordinasyonunda 5 Firmamız toplam 150 Milyon dolar tutarında ihracata imza attı. TUSAŞ’ın ANKA-S İHA’ları, BMC’nin Kirpi ve Nurol Makina’nın Ejder Yalçın zırhlı araçları, KATMERCİ’lerin’nin tanker ve tank taşıyıcı gibi çeşitli araçları, ASELSAN’ın elektro-optik sistemleri Tunus güvenlik güçlerinin hizmetinde olacak.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Tunus’a ANKA-S ihracatı

Tunus Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ile ANKA-S İHA tedariki ile ilgili bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında Tunus Hava Kuvvetleri’ne, 80 milyon ABD Doları bedel ile 3 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA) ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKI) teslim edilecek.

TUSAŞ, Tunus’a yönelik ANKA-S ihracatını işte böyle duyurdu:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Eski Osmanlı kabinesinde Alman,İngiliz ve hatta Rus muhipleri olurdu. Enver Paşa bile bir Prusya manevrası izledikten sonra kayzer usulü bıyık bırakmış ve ordu ümerasını kamilen Alman generalleri
  ile doldurmuştu. Sonraları malum Amerika sevgisi çıktı.İngilizce moda oldu. Hala avro değil yoro diyenler var. Konuya gelirsek: bu iha’ları alan Tunus’lu uzmanların eğitimleri mutlaka burada yapılmalı
  derim. Bunlara özel muamele çekilmeli. Bunların onu unutmayacağı bilinmeli. Sinsilik, ard niyet mi?
  Hani “önce vatan” diyorduk ? Bizden savunma malzemesi bakmak, almak için gelen yabancı heyetler
  çok memnun ayrılmalı. Harbiye’de de diğer milletlerden gelen askeri öğrenci sayısı arttırılmalı. Bunun
  ileriye dönük izdüşümleri, olası getirilerini kim inkar edebilecek ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu