MMU, Milli Taktik Çevre Simülasyonu ile gücünü keşfedecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin ileri teknolojiye dayalı yazılım yoğun özgün ürünler geliştiren şirketi HAVELSAN, Milli Taktik Çevre Simülasyonu (MTÇS) Yazılımı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katıyor.

Bütün ülke orduları için kritik öneme haiz olan harbe hazırlık oranı, bir muharebenin seyrini değiştirebilecek kadar etki gösterebilmektedir. Personelin; operatörü olduğu platform ve platform tarafından kullanılan silah sistemleriyle ilgili tecrübesi, muharebe sahasının bilinirliği ve göreve hazır platform sayısı gibi birçok kritik etken, harbe hazırlık oranını oluşturmaktadır.

STM Banner

Personele platform ve platform tarafından kullanılan silah sistemleriyle ilgili verilen teorik eğitim, pratiğe dökülmediği sürece yetersiz kalmaktadır. Hava araçları özelinde konuşmak gerekirse; yıllar boyunca bütün ordular tarafından icra edilen ve halihazırda da devam eden eğitim uçuşlarının da ana amacı, bittabi harbe hazırlık oranın arttırılmasıdır. Ancak bu eğitim uçuşlarının; ilgili hava platformunun gövde ömrünün azaltılması, çoğunluğu pilotun tecrübe eksiliğinden yani pilotaj hatasından kaynaklanan kazalar ve yüksek maliyet gibi bir dizi dezavantajları bulunmaktadır. Birçok ülke ordusu, bu dezavantajları minimize etmek ve mantıklı bir eğitim sortisi sayısı teşkil etmek için simülatör sistemlerini kullanıma almıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri de bütün kuvvet komutanlıkları ile simülatör sistemlerini aktif olarak kullanmaktadır. Yine hava araçları özelinde konuşmak gerekirse ilgili platforma yönelik uçuş tecrübesinin kazandırılmasını sağlayan simülatör sistemlerine ilaveten, muharebe sahasının tanınmasını ve ilgili platformla gerçekleştirilecek görevin simüle edileceği çevre simülasyonları da zaman içerisinde geliştirilmiştir. Gelişmiş bir çevre simülasyonuna, birçok çevresel etken eklenebilmekte ve canlı eğitim uçuşu esnasında gerçekleştirilemeyecek senaryolar, güvenli bir ortam içerisinde maliyet etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

ATAKSİM

Türkiye’de de HAVELSAN, Milli Taktik Çevre Simülasyonu (MTÇS) Yazılımı sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu alandaki ihtiyaçlarını yerli ve milli imkanlarla karşılamaktadır. MTÇS Yazılımı, halihazırda T129 ATAK Simülatörü, Uzun Menzilli Tanksavar Füze (UMTAS) Sistemi Simülatörü, ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) Simülatörü ve birtakım benzer sistemlerin simülatörlerinde kullanılmaktadır.

MTÇS sayesinde simülatör kullanıcıları; kapsamlı taktik ve harekat eğitimlerini güvenli bir ortamda, her türlü harp ekipmanını (silah, sensör, karşı tedbir, elektronik harp, haberleşme ve link sistemleri ve benzeri) kullanarak risksiz ve maliyet etkin olarak yapabilmektedirler. Bu kabiliyetle birlikte simülatörler, sanal oyuncularla etkileşime girerek müşterek görev yapabilecekleri gibi karşı kuvvet olarak da rol oynayabilmektedirler.

HAVELSAN tarafından geliştirilen MTÇS Yazılımı, şu an için “kural tabanlı” bir sistem olarak nitelendiriliyor. Yani sistem, önceden belirlenen görev parametrelerine göre işlevlerini yerine getiriyor. Ancak HAVELSAN, kısa bir süre önce “Öğrenen Yapay Zekâya Sahip Sanal Kuvvetler (FIVE-ML)” isimli ARGE Projesini başlattı. Bu sayede, Milli Muharip Uçak Projesi (MMU) Harekat Analizi kapsamında da kullanılması planlanan Milli Taktik Çevre Simülasyonu (MTÇS) yazılımının; kural tabanlı davranış altyapısından, öğrenen yapay zekâ tabanlı davranış altyapısına geçirilmesi hedefleniyor. Böylelikle önceden öngörülemeyen muharebe faktörlerinin bile MTÇS bünyesinde fark edilmesi sağlanacak.

MTÇS

MTÇS yazılımının öğrenen yapay zeka davranış alt yapısına geçmesi ile şu kazanımların elde edilmesi amaçlanıyor:

 • Görev/Mühendislik simülatörlerindeki taktik ortamın gerçekçiliği artırılacak.
 • Simülatör projelerinde entegrasyon, test ve garanti aşamalarında maliyet düşüşü elde edilecek.
 • Son kullanıcının daha gerçekçi senaryoları daha kolay hazırlaması sağlanacak.
 • Operatif/Taktik Analiz Simülasyonlarının yolu açılacak.
 • Operatif/Taktik Seviyede Harp Oyunlarının yolunun açılacak.
 • Gerçek harekât ortamında kullanılabilecek karar destek sistemlerinin yolu açılacak.
 • Projeden kazanılacak tecrübe ve uzmanlık birçok alandaki simülasyon uygulamasına aktarılacak
 • Pazardaki mevcut yabancı menşeili Taktik Çevre Simülasyonlarına karşı rekabet üstünlüğü elde edilecek.

MMU

Türkiye’nin halihazırda en büyük savunma sanayii projesi olan Milli Muharip Uçak’ın “Harekat Analizi” ihtiyaçları için de kullanılması beklenilen Taktik Çevre Simülasyonu sayesinde Türk Hava Kuvvetleri, çok stratejik bir yeteneğe sahip olacak. MTÇS ile MMU’nun hedeflenen bölgeye intikal ve geri intikal için ne kadar yakıta ihtiyaç duyduğu, artyakıcı (Afterburner) kullanılarak yapılacak olası bir kaçınma manevrası için ne kadar ek yakıta sahip olunması gerektiği, bölgedeki “sürpriz” hava savunma tehdidine karşı yapabileceği manevralar, belirlenen yük ve görev profili ile harcanacak yakıt miktarının belirlenmesi, elektronik harp ortamında yapılacak görevler esnasında uçağın ve pilotun karşılaşacağı sorunlar gibi bir çok etken önceden test edilebilecek. Hatta MTÇS, Milli Muharip Uçak tarafından kullanılacak seyir füzesi gibi kritik silah sistemleri için de benzer işlevleri sağlayabilecek.

Özetle; Milli Muharip Uçak tarafından icra edilecek bir görevin senaryosu, ilk olarak bilfiil “sanal dünyada” yani MTÇS’de gerçekleştirilecek. Bu sayede pilotlar, maliyet etkin bir şekilde tecrübe kazanabilecek ve tanıdıkları bir muharebe sahasında görev yapma imkanına sahip olacaklar.

Halihazırda bilinen bir muadili olmayan yapay zekâ tabanlı projenin, 2021 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.


Yazar: Anıl ŞAHİN   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Sn Şahin’e teşekkürler. Sıradan ve meraklı bir okurun da anlayabildiği bir yazı olmuş.
  Heyecan tedricen artmakta,sabırsızlığımız da hakeza. Mazur görün.Hadi, bir an önce.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu