Yerli 25 milimetrelik uçaksavarın atış testleri tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 25 milimetrelik uçaksavar topu, atış testlerini başarıyla tamamladı.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Modern silah ve mühimmatlara yönelik üretimlerini ar-ge çalışmalarına paralel olarak yoğunlaştıran Bakanlığımız bağlısı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), yeni bir silah sisteminin üretiminde daha sona yaklaştı. Tamamen yerli ve milli imkânlarla üretilen 25 milimetrelik uçaksavar topu, tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabiliyor. Düşük kadenz veya yüksek kadenz atış modu olan silah, döner mekanizma sistemi sayesinde düşük tutukluluk oranına sahip.

STM Banner

Zırhlı araçlarla uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilecek silah gece-gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında ana silah olarak görev yapabilecek. Birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğine sahip 25 mm silah sisteminin MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğündeki atışlı testleri başarıyla tamamladı.” ifadelerine yer verildi.

Zırhlı platformlar için yüksek öneme haiz olan 25mm’lik top, zırhlı muharebe araçları tarafından aktif olarak kullanıyor. Örneğin; ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER 25mm’lik Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’nin, ZMA-15 modernizasyonu kapsamında modernize edilecek araçlarda kullanılması planlanıyor.

Önerilen İçerik: ZMA-15 Modernizasyon Projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu