Myanmar’dan ikinci el C-295 tedariki

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Myanmar Hava Kuvvetleri’nin (MAF), Ürdün Krallığı’ndan iki adet ikinci el Airbus C-295 tipi Orta Sınıf Nakliye Uçağı satın almakla ilgilendiği paylaşıldı. Anlaşmanın, 38.6 milyon ABD Doları değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Myanmar basınına göre Myanmar Hava Kuvvetleri, 38.6 milyon ABD Doları bedel ile Ürdün’den iki adet C-295 Orta Sınıf Askeri Nakliye Uçağı alımı yapmayı planlıyor. Ürdün’den Myanmar’a herhangi bir yaptırım olmadığı için Myanmar hükümetine 2018’de Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan silah ambargosundan, bu anlaşmanın etkilenmediği düşünülmektedir.

Myanmar’a, 2016 yılından beri insan hakları ihlalleri nedeniyle AB tarafından silah ambargosu uygulanmaktadır. Bu ambargo; 1988’de sivil hükümetin, kanlı askeri bir darbeyle ele geçirilmesi nedeniyle yapılan mevcut ambargoya ek niteliğindedir.

Raporlara göre Myanmar ve Ürdün arasında doğrudan bir müzakere olmadığından; Myanmar merkezli Aero Sofi şirketinin, Myanmar ve Ürdün adına anlaşmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Aero Sofi, İspanya’daki bir Airbus tesisinde MAF personeline eğitim sağlanmasına da yardımcı olacak.

Myanmar haber kuruluşu The Irrawaddy’nin haberine göre; MAF, 2017’de düşen Çin yapımı Shaanxi Y-8 nakliye uçaklarından bazılarının yerini almasına yardımcı olacak nakliye uçağının tedariki için görüşmeler yapmaktadır.

Airbus-CASA C-295, Myanmar’ın komşuları olan Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Tayland, Vietnam gibi ülkelerin de kullandığı dünyanın en başarılı orta sınıf askeri nakliye uçaklarından biridir. C-295’in kısa kalkış ve iniş yetenekleri açısından Myanmar koşullarına uygun olduğu söylenmektedir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu