MİLGEM Korvetinin üretileceği Ukrayna tersanesi belirlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Ukrayna arasında 14 Aralık 2020 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında, Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM Korvetlerinin üretileceği tersane belirlendi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenledi.

STM Banner

Ziyaret ile iki ülke arasında ilk kez imzalanan doğrudan tedarik anlaşması kapsamında Ukrayna Donanması, MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 SİHA ile donatılacak. Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM savaş gemileri; Ukrayna’nın, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki deniz hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kullanılacak.

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna’nın yerli olarak inşa edeceği MİLGEM Korvetleri için PJSC Nikolaev Shipyard Ocean Tersanesi kullanılacak. Söz konusu tersane, 6000 tona ve 135 metre uzunluğa kadar gemi üretimi gerçekleştirebiliyor. MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ise 2.300 ton deplasmana ve 99.5 metre uzunluğa sahip.

Ukrayna’nın kaç adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarik edeceği kesin olarak bilinmezken, Pakistan ise 2 adedi Türkiye’de ve 2 adedi ise Pakistan’da üretilmek üzere 4 adet MİLGEM savaş gemisi tedarik etmişti.

Önerilen İçerik:

Ukrayna Donanması’ndan MİLGEM ve Bayraktar TB2 açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Dizaynı güzel ama, baştopunun gerisinde vls lançer olması daha da yakışıklı yapacaktı gemiyi.
    Demek gerek duyulmamış, belki de daha ileride.

    1. Daha ileride inşallah üstadım, ABD Mk41 VLS’lere maalesef ambargo koydu. Millisi için çalışmalar sürüyor. Pakistan ama kendi MİLGEM’lerinde VLS kullanacak. Hangi VLS belli değil galiba ama benim tahminim Çin menşeli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu