NATO VJTF’in lideri Türkiye

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk ordusu, 1 Ocak 2021 Cuma günü itibariyle NATO’nun Çok Yüksek Hazırlıklı Ortak Görev Gücü’nün (Very High Readiness Joint Task Force – NATO VJTF) liderliğini üstlendi.

Türkiye, 2020 yılında VJTF’nin yönetimini kontrol eden Polonya’dan görevi devraldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin toplamda yaklaşık 6.400 askerden oluşan 66. Mekanize Piyade Tugayı arasından seçilen 4.200 asker, VJTF için görevlendirilecek. Arnavutluk, Macaristan, İtalya, Letonya, Karadağ, Polonya, Romanya, Slovakya, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden askeri birlikler de İttifak’ın daha büyük kısmı olan NATO Mukabele Kuvveti’nin parçası olarak görev yapacak.

STM Banner

Türkiye, NATO‘nun en hareketli birimlerine, özellikle de lojistik ve mühimmat gereksinimleri planlanması alanlarına önemli yatırımlar yapmıştı. Yeni nesil zırhlı araçlarını, tanksavar füzelerini ve obüslerini VJTF’ye tahsis etmişti.

NATO üyesi ülkelerin hükümetleri ve devlet başkanları, 2014’teki Galler Zirvesi esnasında VJTF’yi aralarında Rusya’nın Ukrayna’daki ilhak bölgeleri ve Orta Doğu’daki çatışmaların da olduğu güven ortamını tehdit eden dinamiklere çözüm olarak kurmaya karar verdi. VJTF’nin yönetimi NATO üyeleri arasında sırayla değişmektedir. 2021’de Türkiye’nin kontrolünde olan yönetim; 2020’de Polonya’da, 2019’da Almanya’da ve 2018’de İtalya’daydı.

Önerilen İçerik: Ukrayna askeri rütbeleri NATO kodlarına aktarıldı


Elif Funda Altun / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu