F-35 için 750 milyon dolarlık SPEAR3 füze siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa merkezli MBDA şirketi, F-35 Lightning II savaş uçaklarında kullanılacak SPEAR3 Füze Sistemi ile ilgili olarak 750 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş aldı.

Avrupa merkezli çokuluslu MBDA şirketi; İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan, F-35 Lightning II platformu tarafından kullanılacak SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi’nin üretim faaliyetleriyle ilgili olarak 550 milyon Sterlin (<750 milyon ABD Doları) değerinde bir sipariş aldı.

STM Banner

İngiliz Savunma Bakanı Jeremy Quin, “Binlerce metre yüksekten uçan bu yeni nesil füze ile karadaki personelin ve teçhizatın korunması sağlanacak. Dünya sahnesinde İngiliz teknolojisi ve silah uzmanlığı sergilenecek.” dedi.

MBDA SPEAR3 Füze

SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi

Düşman hava savunma sistemlerini alt etmek için geliştirilen SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi; 1,8 metre uzunluğa, 140+ kilometre menzile ve turbojet motora sahiptir. Yaklaşık 90 kilogram ağırlığındaki füze, 180 milimetre çapa ve yüksek-subsonik hıza sahiptir.

İngiltere’de şu anda 21 adet 5’inci nesil F-35B savaş uçağı bulunmaktadır. Platformun ilk operasyonel kapasiteye ulaştığı, kısa süre önce beyan edildi ve bu yılın sonuna kadar F-35 jetlerinin, HMS Queen Elizabeth uçak gemisine konuşlanması planlanmaktadır.

Üretimin yaklaşık 7 yıl süreceği söz konusu sözleşme ile 570 kişiye istihdam sağlanacak.

Önerilen İçerik: F-35’in tam oranlı seri üretimi askıya alındı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu