NATO’ya tanker uçak teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO’nun modern çok amaçlı uçak filosuna ait ikinci uçak, 10 Ağustos 2020 Pazartesi günü Hollanda’daki Eindhoven şehrine ulaştı. Kilometre taşı, 30 Haziran’da İspanya’nın Getafe kentindeki üretim tesisinden ilk uçağın gelişini takip ediyor. 2024’ün sonuna kadar filonun tamamını oluşturacak sekiz Airbus A330 Çok Rollü Tanker Nakliye (MRTT) uçağı teslim edilecek ve sözleşmenin, on bir uçağa kadar uzatılma seçeneği sunulacak.

Filo; stratejik personel ve kargo nakliye faaliyetleri için kullanılacak, Avrupa’nın havadan yakıt ikmali kapasitesini önemli ölçüde artıracak ve gerekirse tıbbi tahliye için da kullanılacaktır. Altı NATO Müttefiki, bu girişimi mümkün kılmak için kaynakları bir araya topladı: Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç. Söz konusu uçakların mülkiyeti NATO’ya aittir ve Ortak Silahlanma İş Birliği Teşkilatı’nın desteğiyle NATO Destek ve Satın Alma Dairesi tarafından yönetilmektedir.

STM Banner

Uçak, katılımcı ülkelerin askeri personelinden oluşan çok uluslu bir birim tarafından işletilecek. Filo, beş uçağa ev sahipliği yapacak olan Eindhoven’daki bir Ana Operasyon Üssünde ve kalan üçüne ev sahipliği yapacak olan Almanya’nın Köln-Wahn kentinde bir İleri Operasyon Üssünde yer alacak.

Hollanda ve Lüksemburg, programı ilk olarak Temmuz 2016’da başlattı ve Hollandalılar proje için lider ülke statüsünü üstlendi. Almanya ve Norveç 2017’de, Belçika 2018’de, Çek Cumhuriyeti ise 2019’da katıldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu