Navantia Tersanesi Arabistan ile ilişkilerini büyütüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanyol gemi üreticisi Navantia ve Suudi Arabistan merkezli Zamil Tersanesi, Suudi Arabistan’ın gelecekteki deniz projelerinde iş birliği yapmak için bir Mutabakat Anlaşması (MoU) imzaladılar.

Mutabakat Zaptı ile Navantia, Suudi Arabistan’ın ‘Vizyon 2030’ planına olan bağlılığını bir adım daha ileri taşıdı. Bu anlaşma ile Arabistan’da gerçekleşmesi muhtemel gelecekteki savaş gemisi inşa programlarında ve gemi onarımı gibi diğer alanlar da dahil olmak üzere kapsamlı iş birliğine odaklanıldı.

STM Banner

Navantia ile Suudi Arabistan; savaş sistemini geliştirmek, entegre etmek ve pazarlamak için SAMI (Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri) ile ortak bir girişim oluşturarak son derece teknolojik bir alan olan savaş sistemi entegrasyonunda başka girişimler de başlatmıştı. Örneğin; HAZEM.

SAMI-Navantia adı verilen ve tamamen operasyonel olan şirket, Kraliyet Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri için şu anda yapım aşamasında olan beş adet Avante 2200 korvetinin savaş sisteminin tedariki ve entegrasyonu için Eylül 2019’da önemli bir sözleşme imzalamıştı.

Avante 2200

Ayrıca Navantia; gemilerin bakım, onarım ve revizyonunda gerekli yeterliliği sağlamayı ve Suudi Arabistan’da sağlam bir gemi inşa ekosisteminin geliştirilmesini sağlamak amacıyla Arabistan’daki şirketlerle iş birlikleri görüşüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii İhracatı: Mart 2021


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu