Rusya’nın yeni ICBM’si Kedr’in geliştirme tarihi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus haber ajansı TASS, Rusya Federasyonu’nun yeni nesil kıtalararası balistik füzesi (ICBM) Kedr’in geliştirilmesine 2023 ila 2024 yıllarımda başlanacağını açıkladı.

Konuyla alakalı TASS’a konuşan bir kaynak: “Kedr ile ilgili araştırma çalışmaları, 2027 yılına kadar yürürlükte olacak olan devlet silah tedarik programı kapsamında finanse edilmiştir. Teknolojik geliştirme, 2023-2024’te başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynağa göre, katı yakıtlı Kedr ICBM’ler 2030 yılı sonunda Yars sistemlerinin yerini alacak. Kaynak, tıpkı selefleri gibi yeni sistemin de mobil ve silo tabanlı modifikasyonlara sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Yars ICBM Sistemi

Konuyla alakalı TASS, şu anda Rus silahlı kuvvetlerine hizmet veren Topol, Topol-M ve Yars stratejik füze sistemlerini geliştiren Moskova Termal Teknoloji Enstitüsü’nden resmi bir açıklama alamadı.

Uzay endüstrisinden bir kaynak 1 Mart’ta TASS’a verdiği demeçte, Rus savunma şirketlerinin yeni nesil Kedr kıtalararası balistik füze sistemi üzerinde mühendislik taslak çalışmaları başlatıldığını belirtmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar TB3 SİHA’nın özellikleri paylaşıldı


 

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu