Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran NATO mesajı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, NATO’nun 72. Kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Ukrayna neden 31. NATO üyesi olmasın ?” şeklinde bir ifadede bulundu.

Andriy Taran açıklamasında, şu ifadelerde bulundu: “Bugün 4 Nisan, Kuzey Atlantik İttifakı’nın 72. yıldönümü. NATO, savaş sonrası dönemin zorlukları ve tehditleri göz önüne alındığında, demokrasilerin siyasi-askeri ittifakı olarak kuruldu. O zamandan beri İttifak, toplu güvenlik sisteminin yüksek verimliliğini kanıtladı. 72 yıldır NATO güvenlik şemsiyesi altındaki medeni demokrasiler “hepimiz birimiz” prensibiyle yaşadılar.

STM Banner

İttifak, Ukrayna’nın bağımsızlığından beri güvenilir ortağımız oldu. Ortak ilgi ve değerlere dayalı ilişkimiz son zamanlarda önemli ölçüde gelişti.

2014 yılına kadar Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın yıllık bütçesi GSYİH’nın % 1,0’inden azdı. Aynı zamanda, Rusya bölgelerimizi işgal etme planları yaptı, ajanları yetkililere sızdı ve politika hedeflerinin en uygun şekilde gerçekleştirilmesi için koşullar yaratarak bilgi ve psikolojik operasyonlar yürütmek için yöntemler önerdi. Bağlantısız statü, bize bölgelerimizin %9’unun işgaline ve 13.000’den fazla vatandaşımızın hayatına mal oldu. Avrupa kıtasında “Berlin Duvarı”nın yıkılmasından çeyrek asır sonra Rusya Federasyonu yeni bir duvar inşa etti. Bu duvar Ukrayna topraklarından geçti. Milyonlarca insanımızla ilişkimiz; propaganda, yalan ve hapis duvarıyla kesildi.

Rusya’nın agresif politikaları ve eylemleri gibi uluslararası barış ve istikrara da büyük bir meydan okuma olan küresel tehditler karşısında, NATO ile ortaklığımız çok önemlidir.

Ukrayna askeri rütbeleri

“Ukrayna NATO’nun Doğu Kanadında Güçlü Bir Karakol”

Ukrayna’ya savunma kabiliyetlerimizi güçlendirmede ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin harekat kabiliyetlerini geliştirmede verdikleri kapsamlı destek için NATO’ya ve Üye Devletlere içten şükranlarımızı sunmak isterim. Geçtiğimiz yedi yıl içinde Ukrayna, yalnızca kendi bağımsızlığını değil, aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğini ve istikrarını da sıkı bir şekilde savundu ve NATO’nun doğu kanadında güçlü bir karakol oldu.

Bugün, Ukrayna’nın NATO’ya tam üyelik rotası stratejik önceliğimiz olmaya devam ediyor ve Ukrayna Anayasasında yer alıyor. 2021 baharında, Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonunu seçmenin kaçınılmazlığına bir kez daha inanıyoruz; güvenli, istikrarlı, öngörülebilir ve demokratik ortaklar olan ülkelerle medeni iş birliğinin değerini daha iyi anlıyoruz.

NATO Üyeliği Kriterlerini Karşılamada Önemli Adımlar Atıyoruz

“Geçtiğimiz yıl, NATO üyeliği kriterlerini karşılamada önemli ilerleme kaydettik. Geçen yıl, zorluklara rağmen “NATO İttifak Ortağı” statüsünü aldık. Bu statü yalnızca silahlı kuvvetleri halihazırda NATO standartlarını kullanarak faaliyet gösteren ve Müttefik ordularıyla uyumlu olan ülkelere verilmektedir. Verilen bu statü, müttefikler tarafından şüphesiz Ukrayna’ya verilen desteğin bir göstergesiydi. Bizim için bu, İttifak’ın güvenini doğrulayan, Ukrayna’nın stratejik bir ortak olarak farklılığını, ülkemizin NATO’nun operasyonlarına katılma yeteneğini tanıyan ve Ukrayna’nın halihazırda mevcut rolünü ve ortak operasyonlara katkısını not eden önemli bir işarettir. Ve bunun kendiliğinden bir karar olmadığı da vurgulanmalıdır. Prosedür, kamuya açık olmasa da uzun sürdü. Ukrayna, NATO Askeri Komutanlığı’ndan iki kez olumlu bir değerlendirme aldı, bu nedenle bu statüyü beklenenden daha erken aldık. NATO ülkeleri Ukrayna’yı eşit bir ortak olarak gördüklerini açıkça ortaya koydular.

Ukrayna Bayraktar TB2, Ukrayna Donanması'na Bayraktar TB2

Gelişmiş yeteneklere sahip bir NATO ortağı olarak statümüzü içerikle doldurarak, toplu güvenlik sorunuyla ilgili konuların bizim için özellikle ilgili ve önemli olduğunu vurguluyoruz. Ve özellikle ESA’nın statüsü, Washington Antlaşması’nın 5. Maddesi kapsamında yürütülenler de dahil olmak üzere, NATO tatbikatlarının planlanması ve yürütülmesine artan katılım olasılığını ortaya çıkarmaktadır.”

“Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik Seçimi, Dünyanın Gelişmiş Ülkeleriyle İşbirliği İçin Yeni Olanaklar Açıyor”

“NATO üyesi olmak kolay değil. Bunu yapmak için, sadece temel demokratik değerleri paylaşmak değil, aynı zamanda toplumu ve ekonomiyi de buna göre reforme etmek, orduyu örgütlemek gerekir. İttifak’a katılma süreci şeffaftır. NATO’ya katılan ülkeler veya hükümetler değil, yeni bir bilinç ve bilinçli seçimle belirlenen demokratik toplumlar ve ulusal mutabakattır. Sonuçta, İttifak kimseyi katılmaya zorlamaz. NATO’ya katılma arzusu her ülke için kişisel bir konudur. Orta ve Doğu Avrupa deneyimi, Avrupa-Atlantik entegrasyonunun demokrasi ve refaha giden en hızlı yol olduğunu göstermiştir. Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik seçimi, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle işbirliği için yeni olanaklar açıyor, güvenlik ve ekonomik kalkınma için fırsatlar sağlıyor ve Ukrayna’nın uluslararası ilişkiler sistemindeki konumunu güçlendiriyor.

Bugün Avrupa-Atlantik beklentilerimiz sadece bize bağlı. Her ülkenin Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecinde, bir dış politika meselesinden, iç politikanın somut ve oldukça zor görevlerine dönüştüğü bir an gelir.

Ukrayna Korvet

Kamu savunma sektörünü, siyaseti ve ekonomiyi yöneten kuralların Kuzey Atlantik İttifakı ile aynı olması için yüzlerce düzenlemenin uygulanması gibi tamamen teknik ihtiyaçlar öne çıkıyor. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl Aralık ayında Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın genişletilmiş kurulu, 2021’i Avrupa-Atlantik dönüşüm yılı ilan etti.

“İttifakın Standartları Askeri Alandaki En İyi Standart”

İttifak’ın standartları askeri alandaki en iyi standart olduğundan ve bunları iç reformları uygulamaya koyduğumuzdan, NATO standartlarının uygulanması, yapılarımızın geliştirilmesi için bir yol haritasıdır.

Bir NATO Üyelik Eylem Planı edinmek veya ülkemize üye olmak için çok şey yapıldı, ancak daha yapılacak çok iş var. İttifak ile ilişkimizin daha yoğun bir aşamasını dört gözle bekliyoruz. NATO ile plan ve programlarımıza uygun olarak ülkemizin gündemindeki görevleri yerine getirmek için güçlü desteğe ihtiyacımız var.

İttifak bugün dünya çapında 30 ülkeyi birleştiriyor. Ukrayna 31. olabilir mi? Neden olmasın? 72. yıl dönümünüz kutlu olsun, Alliance!”

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Ordusu’ndan Türk savunma sanayii çıkarması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu