NEB Irak’ta hainlere ‘nüfuz’ etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde bulunan Gara bölgesine yönelik icra edilen PENÇE KARTAL-2 harekatında, Nüfuz Edici Bomba (NEB) kullanıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bulunan PKK terör örgütü hedeflerine yönelik başlatılan PENÇE KARTAL-2 Harekatı’na, hava unsurları da yoğun katılım sağladı. Edinilen bilgiye göre; 8’inci Ana Jet Üssü (AJÜ) / Diyarbakır’da konuşlu bulunan Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, Gara bölgesindeki birçok mağara ve mevziiye yönelik olarak hava harekatı icra etti.

STM Banner

Genelkurmay Özel Kuvvetleri Komutanlığı tarafından icra edilen kara harekatına destek veren Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı savaş uçakları, PENÇE KARTAL-2 Harekatı kapsamında milli imkanlarla geliştirilen Nüfuz Edici Bomba (NEB)’yı kullandılar. Güdüm kiti entegre edilen NEB mühimmatı ile PKK’lı teröristlerin bulunduğu mağaraları imha eden Türk Hava Kuvvetleri, arazinin yapısı gereği kısıtlı vuruş açılarına sahip olsa da birçok teröristin etkisiz hale getirilmesinde ve mevziilerin deforme edilmesinde aktif rol oynadı.

Nüfuz Edici Bomba (NEB)

Nüfuz Edici Bomba (NEB)
Nüfuz Edici Bomba (NEB)

Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, “Ardışık Delici Harp Başlığı” teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. NEB’in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb.) Genel Maksat Bombası (GMB) ile benzerdir.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen NEB’in seri üretimi, MEKEK tarafından gerçekleştirilmektedir.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti ve Kanatlı Güdüm Kiti ile kullanıma uyumlu olan Nüfuz Edici Bomba (NEB), sahip olduğu Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisi sayesinde, düşük çarpma açılarında ve çarpma hızlarında dahi diğer ülkeler tarafından geliştirilen delici bombalara göre çok daha yüksek etkinlik sağlamaktadır.

NEB Teknik Özellikler

Platform:F-4E/2020, F-16
Ağırlık:870 kg
Uzunluk:2600 mm
Çap:457 mm
Patlayıcı Tipi:PBXN 109 (Ana Delici) ; PBXN110 (Ön Delici)
Delme Gücü:En az 2,1 m kalınlığında 35 MPa (5000 psi) özelliğinde güçlendirilmiş beton
Tapa:Ön Delici ONUR-1 MOD4 ; Ana Delici FMU-152-A/B, 3″ Sert Hedef Tapaları
Nato Stok Numarası:1325 27 057 0863

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu