F-35’in sorunları gösteri sayısına yansıdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın farklı noktalarında hava gösterilerinde performans sergileyen ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-35 Lightning II gösteri takımı, bu yıl gösteri sayısını azaltmak zorunda kaldı.

Bloomberg’in haberine göre; Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağının uzun onarım süreleri nedeniyle artan motor sıkıntıları, bazı motor kaplamalarının deforme olması ve daha önce bildirilmemiş bazı eksiklikler nedeniyle ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-35 jet takımı bu yıl gösteri sayısını azaltma kararı aldı. F-35 gösteri ekibini kontrol eden ABD Hava Muharebe Komutanlığı, 2021 yılında gerçekleştirilecek gösteri sayısını sekiz performansla sınırladı, yani yaklaşık üçte bir oranında azaltma yoluna gidildi.

STM Banner

Bir Pnetagon yetkilisinin aktardığı bilgiye göre; F-35A’ların motorları, “sıcak” veya tasarım sınırlarına yakın seviyede çalışıyor ve bu ısı, türbin bıçak kaplamalarının erken çatlamasına  neden oluyor. Bu sorun motorların planlanandan daha erken ağır bakıma girmesine sebep oluyor. Yetkilinin aktardığına göre çatlaklar, bir uçuş güvenliği sorunu değil ama motorun ömrünü ciddi biçimde kısaltıyor.

Pentagon’un F-35 ofisi satın alma liderleri, en kötü durumda Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-35’lerin %20’sinin motorlarının, 2025 yılına kadar baştan incelenmesi gerektiğinin aktardı.

ABD Hava Muharebe Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ABD Hava Kuvvetleri, F-35 Müşterek Program Ofisi ile motorların tedarik ve bakım sorunlarını çözmek için özenle çalışıyor. Yetkili, hava gösterisi performanslarının azaltılmasının ABD Hava Kuvvetleri’nin operasyonel gereksinimleri karşılamak için yeterli motor kapasitesine sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacağını da belirtti.

Aksaklıklar bu konu ile sınırlı değil

F-35 projesinde görülen tek sorun da bu konu ile sınırlı değil. Daha önce de F-35 Lightning II savaş uçağının tam oranlı seri üretimi, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından süresiz olarak ertelenmiş, ertelemenin sebebi ise F-35’in 2017 yılından bu yana sürekli ertelenen birtakım muharebe testlerine, halen ne zaman hazır olacağı yönündeki belirsizlik olduğu açıklanmıştı.

F-35 programı kapsamında üretilmesi öngörülen 3 bin 200 uçağının 600’den fazlası teslim edildi ve uçak, ABD de dahil olmak üzere dokuz ülkede silahlı kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Şu ana kadar Dünya çapında 26 üs ve gemiden işletilen 600’den fazla F-35 uçağı, 350.000 uçuş saatini geride bıraktı.

Önerilen İçerik: F-35’in tam oranlı seri üretimi askıya alındı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu